Szlak łączy dwa buskie kościoły – najstarszy pw. św. Leonarda i kaplicę zdrojową pw. św. Anny. Prowadzi również obok drewnianego kościółka w Chotelku Zielonym. Nawierzchnia dróg i ścieżek w większości jest asfaltowa, co powoduje, że szlak bez problemu można przejechać na rowerze. Głównymi atrakcjami są wspomniane kościółki w Busku-Zdroju i Chotelku Zielonym.
Wzniesiony według wzorów późnogotyckich kościół pw. św. Leonarda w Busku-Zdroju to cenny przykład drewnianego budownictwa sakralnego z końca XVII w. Obecna świątynia powstała w 1699 r. Wcześniej istniał tu inny obiekt sakralny wzmiankowany w 1664 i 1679 r. Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Chotelku z 1527 r., to z kolei jedyny zachowany w Świętokrzyskiem obiekt XVI-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego. Trzeci z kościołów to murowana kaplica zdrojowa pw. św. Anny wzniesiona w stylu neogotyckim w 1888 r. ze składek kuracjuszy przebywających wówczas na leczeniu w uzdrowisku. Położona jest na najwyższym wzniesieniu Parku Zdrojowego, we wschodniej części Uzdrowiska Busko-Zdrój, nieopodal Sanatorium „Marconi”.
Na szczególną uwagę na szlaku zasługują „Karabosy” – stanowisko dokumentacyjne w Siesławicach. To osobliwość geologiczno-florystyczna i kulturowa. Na obszarze tym zaobserwować można unikalne w skali naszego kraju zjawiska krasu gipsowego w postaci odsłonięć gipsowych, rynien, wyrw, zapadlisk oraz korytarzy podziemnych.
Początek/koniec szlaku w Busku-Zdroju przy ul. Bohaterów Warszawy przy kościele pw. św. Leonarda. Koniec/początek w Parku Zdrojowym przy kościółku pw. św. Anny.
Kilometraż wg ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku
Kościół św. Leonarda w Busku-Zdroju – Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Chotelku 4,1 km – Kaplica pw. św. Anny w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju 9,3 km
Zarządca szlaku
Oddział PTTK w Busku-Zdroju
ul. Wojska Polskiego 30
28-100 Busko-Zdrój
www.busko.pttk.pl
pttkbusko@gmail.com