Ten niezwykle klimatyczny drewniany kościółek stoi od wieków na niewielkim wzniesieniu w sercu miejscowości. Choć według Jana Długosza, najbardziej znanego polskiego kronikarza, pierwsza świątynia stała tu już w XII stuleciu, to obecny kościół wzniesiony został w XVI wieku.
Zaledwie 220 lat po jego budowie, stan kościoła ówcześni oceniali już jako bardzo zły. Dzięki remontom - jeszcze w XVIII wieku i w latach późniejszych - dziś możesz zachwycić się klimatyczną budowlą sprzed kilku stuleci. Kościółek w Chotelku wyróżnia wysoki, czterospadzisty dach, który zdobi dodatkowo niewielka blaszana sygnaturka (najmniejsza wieża, na której umieszcza się niewielki kościelny dzwon).
W spokojnym wnętrzu świątyni zwróć koniecznie uwagę na charakterystyczny strop kryty malowidłami (polichromiami) na drewnie. Zdaniem niektórych badaczy strop ten nie pokrywał oryginalnie dachu kościoła i został tu wtórnie założony. W ołtarzu głównym zobaczysz popularny motyw grupy ukrzyżowania (a więc wizerunek Chrystusa na krzyżu otoczonego biblijnymi postaciami) a na zasuwie ołtarza - wizerunek św. Stanisława Biskupa - patrona chotelskiej świątyni.
Miejsce znajduje się na szlakach
"Szlak drewnianego budownictwa sakralnego wzdłuż Maskalisu" Busko-Zdrój - Chotelek
10,6 km
Busko-Zdrój - Skorocice - Radzanów - Busko-Zdrój
30,2 km
Pińczów - Wiślica Rynek
38,9 km
10:45 h
Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej
Szlak drewnianego budownictwa sakralnego wzdłuż Maskalisu
8,64 km
2:25 h