Może to unoszący się w powietrzu zapach starego drewna. Może to kunszt, z jakim wykonane są detale architektoniczne. A może to wpadające do wnętrza światło, które tworzy niepowtarzalny klimat. Niewielkie drewniane kościoły mają w sobie coś nieuchwytnie magicznego. Klimatyczny drewniany kościółek pw. św. Leonarda stoi nieco na uboczu.
Dziś wokół budynku szumią drzewa dodając temu miejscu uroku i zachęcając, by zatrzymać się tu na dłużej. Według tradycji przed wiekami stała tu drewniana świątynia, która z początku pełniła funkcję parafii, by z czasem stać się kościołem cmentarnym. Na przykościelnym cmentarzu zachowało się kilka interesujących nagrobków. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje XIX-wieczna mogiła rodziny Rzewuskich, w tym Feliksa Rzewuskiego, założyciela buskiego uzdrowiska.
Kościół, który widzisz dziś powstał w 1699 roku, co na budowlę drewnianą jest imponującym rodowodem. Z początku powstała tu nawa i prezbiterium. Ponad 50 lat później od północnej strony nawy dobudowano zakrystię. Uroku kościółkowi dodają niewielkie rozmiary budowli (nawa jest długa i szeroka zaledwie na nieco ponad 8 metrów) i gontowy dach.
Jeśli podczas Twojej wizyty w Busku - Zdroju akurat organizowane jest zwiedzanie kościółka i wejdziesz do środka, koniecznie zwróć uwagę na belkę tęczową, czyli belkę oddzielającą nawę od prezbiterium. Tutaj zobaczysz kunsztowne przedstawienie tak zwanej grupy ukrzyżowania, czyli wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa, przy którym czuwają biblijne postaci. Kolejną ciekawostką wewnątrz kościoła są polichromie - czyli w tym przypadku urokliwe malowidła na drewnie.
Miejsce znajduje się na szlakach
"Szlak drewnianego budownictwa sakralnego wzdłuż Maskalisu" Busko-Zdrój - Chotelek
10,6 km
Busko-Zdrój - Skorocice - Radzanów - Busko-Zdrój
30,2 km
Busko-Zdrój - Szaniec - Zbrodzice - Busko-Zdrój
20,0 km
Las Winiarski
15,5 km
Pińczów - Wiślica Rynek
38,9 km
10:45 h
Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej
Szlak drewnianego budownictwa sakralnego wzdłuż Maskalisu
8,64 km
2:25 h
Szlakiem czerwonym z Buska przez rez. Owczary i G. Kapturową
18,9 km