Kościół św. Ducha w Sandomierzu

Elewacja kościoła św. ducha i przylegających do niego pawilonów klasztornych doskonale wtapia się w ciąg budynków prowadzących od Bramy Opatowskiej do rynku.

Mniej uważni spacerowicze mogą nie zwrócić na niego uwagi. Z pewnością spostrzegą go jednak ci, którzy dostrzegą go z góry, z punktu widokowego na pobliskiej bramie opatowskiej.

Klasztor i kościół wzniesiono tu dla tak zwanych duchaków, czyli zakonników, których rolą było prowadzenie szpitala i domu opieki dla chorych, niedołężnych i najuboższych mieszkańców. Drewniane zabudowania klasztorne znalazły się wtedy poza murami miejskimi.

Po najeździe Litwinów w XIV stuleciu tereny szpitalne zostały włączone do opasanego fortyfikacjami miasta.

Klasztor pierwotnie miał tylko 1 kondygnację. Piętro dobudowano dopiero w XVIII stuleciu. Wewnątrz kościoła zwróć uwagę na malowidła ścienne, które zdają się posiadać trzy wymiary. To XVIII-wieczne wykonanie malarstwa iluzjonistycznego. W kaplicy Pana Jezusa, która przylega do nawy od południa, znajdziesz ciekawą figurę Chrystusa Frasobliwego. Słynącą cudami rzeźbę ponoć przeniesiono tu z sandomierskiego zamku po tym, jak został on zniszczony przez wojska szwedzkie w 1655 r.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...