Berezów - Suchedniów PKP

dystans (km) wysokość m n.p.m.
pieszy, niebieski
15,8 km
4h 30min (4h 45min w przeciwnym kierunku)
↗ 209 m
↘ 224 m
A Berezów
B Suchedniów PKP

Szlak prowadzi głównie terenami leśnymi, umożliwiając poznanie najciekawszych okolic Suchedniowa i ich ciekawostek przyrodniczych oraz na odwiedzenie miejsc pamięci narodowej znajdujących się na obszarze należącym do Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Początek szlaku znajduje się na stacji PKP Berezów. W pobliżu nocą z 12/13 lipca 1943 r. został zatrzymany i ostrzelany pociąg pospieszny relacji Kraków – Warszawa wiozący niemieckich oficerów. Akcję przeprowadzili żołnierze mjr „Ponurego” w odwecie za pacyfikację Michniowa. Po przejściu ok. 3 km docieramy do Michniowa – wsi, która za pomoc udzielaną partyzantom została spacyfikowana przez Niemców 12 i 13 lipca 1943 r.  Dlatego właśnie tu w 1997 r. powstał Pomnik – Mauzoleum i Sanktuarium Męczeństwa Wsi Polskich. Po długim remoncie 12 lipca 2021 r. uroczyście otwarto Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

Kolejną, tym razem przyrodniczą ciekawostką, jest rezerwat „Kamień Michniowski”. Tu szlak niebieski łączy się z czarnym prowadzącym w kierunku punktu widokowego przy kapliczce św. Barbary. Rezerwat utworzony na powierzchni 10,5 ha w 1978 r. ma na celu ochronę lasu mieszanego, w którym występują wielogatunkowe zbiorowiska leśne z jodłą pospolitą (Abies alba) oraz wychodnie skał piaskowca triasowego z ciekawą roślinnością naskalną. Na terenie rezerwatu znajduje się Jaskinia Ponurego o długości 25 m i deniwelacji 7,5 m. Jaskinia była znana od dawna. Ukrywali się w niej powstańcy styczniowi. W czasie II wojny światowej (wiosną 1943 r.) okolice jaskini były bazą partyzantów ze zgrupowania „Ponurego", stąd jej nazwa. Po przejściu kolejnego odcinka szlaku pojawia się inny ciekawy obiekt – pomnik przyrody nieożywionej „Burzący Stok”. Znajdują się tu silnie bijące źródła. Stąd bierze początek rzeka Żarnówka przepływająca przez zalew w Mostkach. Przedmiotem ochrony jest naturalne źródło szczelinowe, w którym woda wypływa pod wysokim ciśnieniem z głębokich pokładów piaskowców triasowych. Koniec szlaku znajduje się na stacji kolejowej Suchedniów. W tym samym miejscu, w którym kończy się szlak niebieski, zaczyna się  szlak czarny do rezerwatu „Dalejów”.

Suchedniów stał się miastem dopiero w 1962 r. Początki osady sięgają XIV w. W czasie powstania styczniowego 22 stycznia 1863 r. wyruszył stąd 400 - osobowy oddział pod dowództwem Ignacego Dawidowicza, aby zaatakować stacjonujących w Bodzentynie żołnierzy rosyjskich i zdobyć magazyn wojskowy. W 1943 r. w fabryce Tańskich powstała konspiracyjna fabryka broni, która produkowała pistolety maszynowe (na wzór angielskich STENÓW) dla oddziałów partyzanckich „Ponurego”.

Szlak zaczyna się/kończy na stacjach kolejowych PKP Berezów (część Suchedniowa) i PKP Suchedniów.  Zarówno początek, jak i koniec szlaku oznakowany jest prawidłowo, zgodnie z Instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK (białe kółko z kolorem szlaku). Przy stacji PKP Suchedniów znajduje się niewielki parking. Odległość w linii prostej pomiędzy punktami początku i końca szlaku to około 2 km. Bardzo łatwo można dojechać na jedną z tych stacji (np. z Kielc lub Radomia), a po marszu wrócić pociągiem z drugiej.

Kilometraż wg ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku    

PKP Berezów – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie 3,3 km – Rezerwat „Kamień Michniowski” 5,5 km – Źródło „Burzący Stok” 9,7 km – PKP Suchedniów 15,8 km

Zarządca szlaku

Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej   
ul. Słowackiego 25
26-110 Skarżysko-Kamienna
www.pttkskarzysko.pl
ompttkskar@op.pl

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...