Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Michniów 38, 26-130 Suchedniów, Michniów
51°00'16"N 20°50'53"E (51.004683, 20.848133)

Podczas wędrówek przez Świętokrzyskie niemal na każdy kroku towarzyszy Ci historia. Nie zawsze jest to historia łatwa, o czym przekonasz się zwiedzając Michniów. Ta spokojna dziś wieś stała się symbolem cierpienia wsi polskiej w czasie II wojny światowej.

Na skutek działania armii hitlerowskiej w latach 1939-1945 spacyfikowano 817 polskich wsi. W ciągu kilku godzin znikały całe rodziny i budynki. Nagle przestawały istnieć wielowiekowe społeczności. Taka tragedia spadła też na Michniów 12 lipca 1943 r.

Obecnie dzieje Michniowa i innych miejscowości upamiętnia Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej. To nowoczesny obiekt, łączący istniejące tu wcześniej elementy z otwartą w 2021 przestrzenią muzealną. Sama bryła obiektu, przypominająca bardziej rzeźbę niż budynek, skłania do głębokiej refleksji. Mauzoleum jednocześnie tonie w mroku i skąpane jest w blasku światła. W miarę wędrówki zobaczysz, że bryła budynku staje się coraz bardziej popękana i podzielona. Możesz odnieść wrażenie, że budynek znika, a mauzoleum zaprasza, by zwiedzić ekspozycję plenerową.

Na zewnątrz zobaczysz miejsca pamięci poświęcone innym spacyfikowanym wsiom. Twoją uwagę z pewnością zwróci długość budynku. Urządzona w nim ekspozycja odzwierciedla historię pacyfikacji. W każdym z segmentów poznasz kolejne rozdziały tragicznej historii represji wobec wsi podczas II wojny światowej.

Zwiedzanie rozpoczynasz od zbiorowej mogiły 203 ofiar pacyfikacji i pełnego symboliki wizerunku Piety Michniowskiej. Dalej kontynuujesz podróż po nowej części mauzoleum, którego wejście przypomina swym kształtem wiejską chatę. To Miejsce Ciszy, która pozwala turystom odpowiednio nastroić się do historii, którą poznają w Mauzoleum. Ekspozycja wykorzystuje najnowsze multimedia - ekrany, projektory i panele dotykowe. Pozwalają one lepiej poznać tragiczną historię. Zapoznasz się z archiwalnymi dokumentami, zdjęciami i nagranymi relacjami świadków.

W Muzeum temat represji wobec wsi omawiany jest w szerokim kontekście - planów Niemiec i ZSRR w stosunku do ziem polskich, sytuacji wsi na kresach i pacyfikacji innych miejscowości. Poznasz też tragiczne historie ich mieszkańców oraz wywodzących się z terenów wiejskich żołnierzy AK. To już koniec wędrówki po Mauzoleum. Zdobyte tu wrażenia i wiedza z pewnością pozostaną z Tobą jednak na dużo dłużej.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...