Historia Ćmielowa łączy w sobie wiele wątków wykraczających znacznie dalej niż tradycje produkcji słynnej na cały świat porcelany. Zwiedzając miasteczko warto przyjrzeć się zatem jego zabytkom, które są najlepszym dowodem na wielowiekowe dzieje miasteczka.
Położony przy głównej drodze kościół pochodzi z czasów średniowiecza. Już najsłynniejszy polski kronikarz, Jan Długosz, wspomina o murowanej świątyni z białego kamienia. W jego Liber Beneficiorumbrakuje jednak danych odnośnie dokładnej daty powstania kościoła. Długosz nie podaje też nazwiska (czy choćby nawet imienia) fundatora.
Z pomocą w ustaleniu dziejów ćmielowskiej świątyni przyszła nauka. Badania przeprowadzone przy okazji renowacji wskazały, że mury zawierają fragmenty pochodzące aż z XIV wieku.
Świątynię nie oszczędzały dziejowe zawieruchy. W połowie XVI wieku kościół został zniszczony przez arian, a 100 lat później zrujnowany przez Szwedów podczas potopu. Od tego czasu rozpoczęły się mozolne prace kolejnych zarządców kościoła polegające na odbudowie i uporządkowaniu terenu wokół kościoła.
Świątynię odbudowano, a kolejną renowację obiekt przeszedł w XVIII i XIX stuleciu. Z tego okresu pochodzi też charakterystyczna, czworoboczna, trzykondygnacyjna dzwonnica, która już z daleka wita przybywających do Ćmielowa turystów.
Miejsce znajduje się na szlakach
Architektury Obronnej
43,7 km
Brzóstowa - Bałtów rondo
24,0 km
Ostrowiec Świętokrzyski ul. Kolejowa - Ujazd Zamek
58,5 km
Szlak rowerowy im. Witolda Gombrowicza
161 km
Wokół Ostrowca Świętokrzyskiego im. Stefana Kurpiowskiego
66,5 km