Lasami wokół Włoszczowy

dystans (km) wysokość m n.p.m.
rowerowy, czerwony
67,1 km
↗ 223 m
↘ 223 m
A Konieczno
B Konieczno

Szlak rowerowy oznakowany kolorem czerwonym rozpoczyna się w okolicy miejscowości Konieczno, na skrzyżowaniu drogi asfaltowej z drogą leśną prowadzącą do Szkółki Leśnej. Trasa prowadzi w dużej części dobrej jakości drogami szutrowymi przez las oraz asfaltowymi charakteryzującymi się niskim i umiarkowanym natężeniem ruchu samochodowego. Na trasie występują piaszczyste odcinki dróg gruntowych leśnych, które wymagają zejścia z roweru i jego prowadzenia. Ze względu na rodzaj nawierzchni na trasę polecany jest rower przynajmniej crossowy.

Tak jak sama nazwa wskazuje, szlak poprowadzony został w dużej części przez tereny leśne wokół miasta Włoszczowa w formie pętli. Rekomendujemy dotrzeć do niego czarnym szlakiem łącznikowym z centrum Włoszczowy. Należy jednak wziąć pod uwagę długość trasy (łącznie ponad 80 km), ocenić swoje możliwości fizyczne i odpowiednio zaplanować czas na wycieczkę, jeśli planujemy pokonać go w ciągu jednego dnia.

Trasa jest bogata w wiele ciekawych przyrodniczo, kulturowo i historycznie miejsc. Znajduje się tu kilka urokliwych zbiorników wodnych, zabytkowe kościoły oraz wiele miejsc pamięci związanych z II wojną światową i walczącymi na tych terenach oddziałami partyzanckimi i AK.  Miłośników historii zainteresuje na pewno miejscowość Czarnca związana z hetmanem Stefanem Czarnieckim, w której napotkamy wiele pamiątek po nim.

Przez kilka pierwszych kilometrów szlak czerwony prowadzi drogami szutrowymi i gruntowymi leśnymi. Pierwszym interesującym punktem na trasie jest Leśna Ścieżka Edukacyjna „Poznajemy Las” z Izbą Edukacyjną w Koniecznie. By skorzystać z prowadzonych tu warsztatów należy wcześniej zgłosić się do Nadleśnictwa Włoszczowa. Pozostali mogą wypocząć pod wiatą i zapoznać się informacjami umieszczonymi na tablicach wzdłuż ścieżki edukacyjnej. Stąd dalej jedziemy przez las, miejscami napotykając na trudności w postaci piachu. W Nieznanowicach, zza ogrodzenia, możemy zobaczyć pozostałości pałacu z II poł. XIX w. Ruiny nie są dostępne do zwiedzania i nie ma możliwości wejścia na teren pałacu. A szkoda bo już widoczne pozostałości robią ogromne wrażenie.

Dalsza część trasy prowadzi przez malownicze obszary leśne, w których napotykamy kilka zbiorników wodnych takich: Feliksówka, Biadaszek czy kompleks stawów rybnych koło Chotowa. Oddalone od drogi miejsca stanowią doskonałe miejsca do życia i żerowania wielu gatunków zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym. Prócz walorów przyrodniczych w tej części trasy zlokalizowanych jest również kilka interesujących miejsc pamięci narodowej upamiętniających bolesną historię Ziemi Włoszczowskiej z czasów okupacji hitlerowskiej. Jednym z ważniejszych tego typu miejsc jest pomnik upamiętniający poległych w walce z faszyzmem w zwycięskiej bitwie pod Chotowem, którą stoczyli partyzanci Armii Krajowej w dniu 30 października 1944 r.

Mniej więcej w połowie drogi, czerwony szlak rowerowy wkracza do Kluczewska. W miejscowości tej na szczególną uwagę zasługuje kościół św. Wawrzyńca diakona i męczennika, niezwykle urokliwy spichlerz z poł. XIX w. w stylu romantycznego gotyku z dwoma wieżyczkami nakrytymi gontowymi dachami oraz pozostałości podworskiego parku z objętą ochroną  wielogatunkową grupą drzew. Kościół św. Wawrzyńca budowano w latach 1797-1812, a następnie powiększono w 1888 r. Wyobrażenie patrona parafii św. Wawrzyńca odnajdziemy wewnątrz świątyni w ołtarzu bocznym oraz nad głównym wejściem do kościoła.

Z Kluczewska drogą asfaltową trasa dociera do kolejnej niezwykłej miejscowości z bogatą historią tj. Kurzelowa. Ta niewielka miejscowość o rodowodzie wczesnośredniowiecznym, jako jedna z niewielu, od 1390 r. do XVIII w.  posiadała szkołę kolegiacką (w XV w. było ich w Polsce zaledwie 17). Ponadto warto wiedzieć, iż w Kurzelowie w 1585 r. urodził się polski matematyk i astronom Jan Brożek.

Pod koniec XI w. w Kurzelowie zbudowano drewniany kościół św. Wojciecha a w latach 1342-1360 abp. Skotnicki Bogoria ufundował murowany kościół Wniebowzięcia NMP wielokrotnie przebudowywany w wiekach późniejszych. Obok obecnego kościoła znajduje się zabytkowa, drewniana dzwonnica z przełomu XVII i XVIII w. z czterema dzwonami. Największy z nich, gotycki, pochodzi z 1412 r. Nieco dalej na wzgórzu, gdzie obecnie jest cmentarz parafialny, zlokalizowany jest drugi wart uwagi obiekt. To drewniany kościół - kaplica cmentarna - św. Anny z pierwszej połowy XVII w.  Budowlę zbudowaną z drewna modrzewiowego w konstrukcji zrębowej nakrywa gont.

Szlak czerwony opuszcza Kurzelów i ponownie wkracza do lasu. Omija drogą szutrową rezerwat Ługi, przechodzi przez Dronowe Niwy i wieś Jeżowice, by dość trudną, piaszczystą drogą gruntową dotrzeć do zbiornika Klekot. Zbiornik ten wykorzystywany jest do celów rekreacyjnych. Jest tu niewielka plaża i taras zawieszony ponad lustrem wody.

Ostatnim atrakcyjnym punktem na trasie "Lasami wokół Włoszczowy" jest wieś Czarnca, w której to urodził się słynny Polak Hetman Stefan Czarniecki. W Centrum Edukacji i Kultury, w siedzibie szkoły podstawowej, znajduje się niewielka wystawa poświęcona hetmanowi, na której zobaczyć można m.in. wiele pamiątek związanych z karierą polityczną i wojskową tego Wielkiego Polaka. W kościele św. Floriana ufundowanym przez Czarnieckiego i zbudowanym w latach 1640-1659, zobaczyć można nie tylko dary i wota Hetmana ale również miejsce spoczynku prochów Stefana Czarnieckiego - sarkofag z granitu. Po drugiej stronie ulicy, tu gdzie niegdyś stał dwór rodziny Czarnieckich, obecnie znajduje się Arboretum z kolekcją egzotycznych drzew i krzewów, doskonałe miejsce na krótki odpoczynek. W głębi parku stoi płaskorzeźba z podobizną Hetmana wystawiona w 1000-lecie powstania Państwa Polskiego a przed szkołą zobaczyć można postać samego Czarnieckiego odsłoniętą w 400. rocznicę jego urodzin.

Czerwony szlak rowerowy, po ok. 70 km kończy się w punkcie startowym tworząc zamkniętą pętlę.

 

Kilometraż:

Skrzyżowanie drogi asfaltowej z leśną (0,0 km) - Szkółka leśna w Koniecznie (1,5 km) - Konieczno (2,0 km) - Nieznanowice (4,8 km) - Rząbiec (8,5 km) - Feliksówka (10,4 km) - Belina (15,3 km) - zbiornik wodny Biadaszek (23,4 km) - Chałupki (25,5 km) - Kuźnica (26,7 km) - Jamskie (29,9 km) - Kluczewsko (36,5 km)- Komparzów (39,6 km)-  Kurzelów (43,3 km) - Dronowe Niwy (47,2 km) - Jeżowice (53,5 km) - zalew Klekot (57,2 km) - Czarnca (62,8 km) - Kąty (64,8 km) - początek szlaku (67 km)

 

Nawierzchnia:

Droga asfaltowa – 29,7km/44,4%

Droga szutrowa –  15,3 km/22,8%

Droga gruntowa leśna - 19,5km/29,1%

Droga tłuczniowa - 0,5 km/0,7%

Droga dla rowerów -2km/3%

 

Administrator szlaku:

Nadleśnictwo Włoszczowa, ul. Kolejowa 23, 29-100 Włoszczowa, tel. 513-406-725, tel. 41 39 42 719

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...