Kościół pokolegiacki pw. Wniebowzięcia NMP w Kurzelowie

Kurzelów, ul. Sienkiewicza 3, 29-100 Włoszczowa
50°52'56"N 19°53'04"E (50.8824, 19.884467)

Kurzelów, dziś spokojna wieś, której życie toczy się w cieniu większej Włoszczowy, była dawniej miastem i istotnym ośrodkiem władzy kościelnej. Świadkiem świetności Kurzelowa jest dawna kolegiata, która stanowi ciekawy przykład XIV-wiecznego budownictwa sakralnego.

Kurzelów stał się częścią dóbr arcybiskupich w XII wieku. Pierwsza świątynia w Kurzelowie była drewniana. Szybko jednak stała się za mała na potrzeby prężnie rozwijającego się miasta. Dlatego też arcybiskup Janisław Bogoria Skotnicki podjął się trudu wzniesienia większej budowli.

Mimo dziejowej zawieruchy, kościół zachował swoją gotycką formę. Składa się on z gotyckiej nawy oraz węższego od niej prezbiterium. Do głównej bryły przylegają zakrystia, przedsionek, dobudowana najprawdopodobniej w XVII wieku kaplica Matki Boskiej oraz jedyny znacznie późniejszy element - neogotycka kruchta z XIX stulecia.

Twoją uwagę z pewnością zwróci także drewniana dzwonnica. To wierna współczesna rekonstrukcja tej, która zawaliła się w roku 1946.

W środku świątyni Twoją uwagę z pewnością przykuje stojący na środku 8-boczny filar, który dźwiga ciężar sklepienia. Zobaczysz tu również gotycki portal z II połowy XIV wieku w przedsionku. We wnętrzu wyróżnia się też mosiężna gotycka chrzcielnica z XV wieku oraz dekoracyjny nagrobek Marianny Baranowskiej z XVII stulecia.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...