Kościół pw. św. Floriana i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarncy

Czarnca 26, 29-100 Czarnca
50°48'46"N 19°55'24"E (50.812783, 19.923383)

Czarnca to niewielka wieś, która już od kilku stuleci słynna jest dzięki urodzonemu tu w 1599 Stefanowi Czarnieckiemu. Hetman i jeden z czołowych wojskowych XVII-wiecznej Rzeczpospolitej spoczął w ufundowanym przez siebie kościele.

Jak podają źródła, pierwszy, drewniany kościół w Czarncy istniał już w XII wieku. Obecną świątynię Stefan Czarniecki ufundował w 1640 roku, nie doczekał jednak jej konsekracji - zmarł 3 lata wcześniej w 1665 r. Ciało hetmana, po oficjalnej ceremonii pogrzebowej w obecności króla, zostało przewiezione do kościoła w Czarncy.

Sam kościół ma dość prostą bryłę, w skład której wchodzi nawa główna, kaplica oraz niższe prezbiterium, do którego przylega zakrystia.

Na początku XX wieku, z okazji przeniesienia doczesnych szczątków Czarnieckiego do nowej trumny, w ścianie prezbiterium umieszczono poświęcony mu pomnik. Z kolei w okresie międzywojennym na cześć hetmana wystawiono okazały sarkofag, do którego przeniesiono prochy Czarnieckiego.

Pamiątki po hetmanie znajdują się również w XIX-wiecznej kaplicy. Według tradycji obraz Matki Boskiej Miłosiernej pochodzi z ołtarza polowego Czarnieckiego. Ten wizerunek Maryi towarzyszył mu ponoć przed każdą bitwą.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...