Czarnca to niewielka wieś, która już od kilku stuleci słynna jest dzięki urodzonemu tu w 1599 Stefanowi Czarnieckiemu. Hetman i jeden z czołowych wojskowych XVII-wiecznej Rzeczpospolitej spoczął w ufundowanym przez siebie kościele.
Jak podają źródła, pierwszy, drewniany kościół w Czarncy istniał już w XII wieku. Obecną świątynię Stefan Czarniecki ufundował w 1640 roku, nie doczekał jednak jej konsekracji - zmarł 3 lata wcześniej w 1665 r. Ciało hetmana, po oficjalnej ceremonii pogrzebowej w obecności króla, zostało przewiezione do kościoła w Czarncy.
Sam kościół ma dość prostą bryłę, w skład której wchodzi nawa główna, kaplica oraz niższe prezbiterium, do którego przylega zakrystia.
Na początku XX wieku, z okazji przeniesienia doczesnych szczątków Czarnieckiego do nowej trumny, w ścianie prezbiterium umieszczono poświęcony mu pomnik. Z kolei w okresie międzywojennym na cześć hetmana wystawiono okazały sarkofag, do którego przeniesiono prochy Czarnieckiego.
Pamiątki po hetmanie znajdują się również w XIX-wiecznej kaplicy. Według tradycji obraz Matki Boskiej Miłosiernej pochodzi z ołtarza polowego Czarnieckiego. Ten wizerunek Maryi towarzyszył mu ponoć przed każdą bitwą.