Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

Czym w historii Sandomierza wsławiła się Halina Krępianka? Co do powiedzenia mają postaci uwięzione w obrazach zawieszonych w "Legendarnej komnacie"? I dlaczego sandomierski rynek jest pochyły? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz pokonując niemal półkilometrowy labirynt sandomierskiej Podziemnej Trasy Turystycznej.

Sandomierz przez stulecia znajdował się na ważnych dla Polski i tej części Europy szlakach handlowych. Otoczone murami obronnymi miasto miało bardzo ograniczoną przestrzeń. Przedsiębiorczy kupcy zaczęli drążyć swoje magazyny pod ziemią w miękkim lessowym podłożu. Z czasem, wraz z upadkiem potęgi handlowej miasta, piwnice, choć istniały w opowieściach i legendach sandomierskich, popadały w zapomnienie. Dały o sobie przypomnieć w latach 60. XX wieku, kiedy to miasto zaczęły trapić niespodziewane awarie, a budynkom coraz częściej groziło widmo dosłownego zapadnięcia się pod ziemię. Podjęto spektakularną akcję udokumentowania i zabezpieczenia kupieckich piwnic. Większość z nich wypełniono mieszanką lessu, cementu lub szkła wodnego. Część piwnic połączono jednak w jedną spójną Podziemną Trasę Turystyczną, która dziś działa na wyobraźnię turystów.

Pod opieką przewodnika powędrujesz pod 8 kamienicami, pokonując korytarz o długości 470 metrów i schodząc nawet do 12 metrów pod ziemię. Jeśli dołączysz do grupy, poznasz historię dzielnej Haliny Krępianki, która, według legendy. ocaliła miasto schodząc z Tatarami do sandomierskich podziemi. Dowiesz się też więcej o zwyczajach kupców i historii Królewskiego Miasta.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...