Muzeum Regionalne w Pińczowie

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 2a, 28-400 Pińczów
50°31'13"N 20°31'41"E (50.52039, 20.52812)

Pińczów i Ponidzie pełne są niezwykłych historii. Archeolodzy po dziś dzień odnajdują tu ślady działalności człowieka już z epoki kamienia łupanego.

Nad miasteczkiem górował przed wiekami majestatyczny zamek, a podczas II wojny światowej powstała tu republika pińczowska. Jak uchwycić te wszystkie historie i żadnej nie przegapić? Z pewnością pomoże w tym wizyta w pińczowskim Muzeum Regionalnym. Już sam budynek, który gości ekspozycję daje poczucie, że jesteśmy w miejscu pełnym historii.

Muzealne sale znajdują się bowiem w klimatycznych wnętrzach dawnego klasztoru paulinów. Zatem, zanim zagłębisz się w historię Pińczowa, zwróć uwagę na samą architekturę budynku. Masywne 4 skrzydła otaczają wewnętrzny dziedziniec, zwany wirydarzem. Z zewnątrz całość opasana jest bogato dekorowanym fryzem, na którym znajdziesz motywy roślinne, anioły oraz herb Dębno należący do Zbigniewa Oleśnickiego, który ufundował klasztor. Ten ostatni element znajdziesz też na bogato dekorowanym portalu, który aż zaprasza, by wyruszyć na poszukiwanie ciekawych historii z Pińczowa i Ponidzia.

O pradziejach tego terenu dowiesz się wiele z ekspozycji archeologicznej. Jak żyło się tu w okresie paleolitu, a jak we wczesnym średniowieczu? Czym zajmowali prehistoryczni mieszkańcy Ponidzia? Do najstarszych eksponatów zaliczyć można kamienne narzędzia - krzemienne siekierki, drapacze czy rylce. Znajdziesz tu też ozdoby i broń z wczesnej epoki żelaza. Zobaczysz też, jak wyglądał kompletny średniowieczny pochówek.

O tym, że na Górze Zamkowej możny ród Oleśnickich wzniósł okazałą rezydencją świadczą pozostałe po niej detale architektoniczne zgromadzone na wystawie poświęconej dziejom Pińczowa. Zobaczysz tu także makietę nieistniejącego już zamku.

Kolejny wątek wystawy poświęcony jest czasom I i II wojny światowej. Znajdziesz tu wiele pamiątek historycznych z tego okresu. Poznasz też dzieje walecznych mieszkańców i partyzantów, którzy na krótki czas wyzwolili Pińczów spod wrogiej okupacji tworząc Republiki Pińczowskie w 1918 i 1944 r.

Warto poznać też biografie znanych osób związanych z Pińczowem. Wśród nich wyróżnia się Adolf Dygasiński. Pisarz, zwany “piewcą Ponidzia” ma tutaj swoją ekspozycję biograficzną, na której prezentowane są między innymi rękopisy, listy i fotografie. Zwróć też uwagę na cenne portrety Dygasińskiego pędzla Jacka Malczewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy z przełomu XIX i XX wieku.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...