Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu

ul. Katedralna 1, 27-600 Sandomierz
50°40'35"N 21°44'58"E (50.67665, 21.74951)

Jeśli mierzyć potęgę i znaczenie miasta samą tylko ilością świątyń, Sandomierz po raz kolejny udowodniłby, że przez wieki pełnił kluczową rolę w historii Polski.

Wśród wielu świątyń królewskiego miasta, najważniejsza zdecydowanie jest katedra. Dlaczego? Przede wszystkim to najstarszy potwierdzony w źródłach historycznych kościół. Pierwsza wzmianka o sandomierskiej kolegiacie pochodzi sprzed niemal 900 lat. Niewiele wiemy jednak o ówczesnym wyglądzie świątyni.

Budowli nie oszczędzili napadający na miasto Tatarzy i Litwini. Król Kazimierz Wielki w miejsce zniszczonego kościoła funduje w XIV wieku nową kolegiatę - obecnie bazylikę katedralną. Z drugą fundacją wiąże się zresztą bardzo ciekawa historia, którą opisuje Jan Długosz.

Król Kazimierz wzniósł bowiem sandomierską świątynię jako zadośćuczynienie za zamordowanie księdza Marcina Baryczki. O tym, dlaczego władca posunął się do tak drastycznych działań, średniowieczni kronikarze różnie piszą… faktem jest, że dziś w Świętokrzyskiem spotkasz serię tak zwanych kościołów baryczkowskich. Jednym z nich miała być, według Długosza, właśnie sandomierska kolegiata.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...