Kościół pw. św. Jakuba w Sandomierzu

ul. Staromiejska 3, 27-600 Sandomierz
50°40'37"N 21°44'39"E (50.677067, 21.7442)

Kościół stoi nieco na uboczu, w oddaleniu od tętniącego życiem rynku. Już sam widok budowli otoczonej winoroślami na nasłonecznionym wzgórzu świetojakubskim zaprasza, by kontemplować tu niemal 800-letnią historię jednego z najstarszych polskich ceglanych kościołów.

Dominikanów do Sandomierza sprowadził biskup Iwo Odrowąż. Fundacja sandomierska była drugim - po Krakowie - założeniem dominikańskim w Polsce. Jak głosi legenda, Jacek Odrowąż, czyli bratanek biskupa, miał doprowadzić w imieniu stryja do zakończenia budowy. Pierwszy problem pojawił się już z pozyskaniem gruntu pod kościół i klasztor. Żadne pieniądze nie były w stanie przekonać ówczesnego właściciela świętojakubskiego wzgórza, sandomierzanina o imieniu Konrad, do sprzedaży ziemi.

W końcu doszło do zakładu: Konrad miał oddać wzgórze za darmo, jeśli Jacek posadzi lipy do góry korzeniami, a te wypuszczą korzenie. Jak pewnie się domyślasz, bratanek biskupa dokonał cudu. Lipy zakwitły, a już niebawem dominikanie mogli cieszyć się nowym domem. Okazałe lipy, które do dziś rosną przy kościele,  noszą miano lip świętego Jacka.

Do kościoła od strony południowej przylega zachowane skrzydło klasztoru dominikanów. Wejście do świątyni prowadzi przez ceglany późnoromański portal. Zatrzymaj się tu na dłużej - zwróć uwagę na bogactwo motywów zdobniczych i pomysł średniowiecznych budowniczych na stworzenie trójwymiarowej wręcz dekoracji wejścia. We wnętrzu kościoła Twoją uwagę z pewnością zwróci przestrzeń, która otacza Cię w tej trójnawowej bazylice. W części dla duchowieństwa (prezbiterium) wyróżnia się barokowe sklepienie.

Uwagę zwraca także masywny drewniany sarkofag księżnej Adelajdy oraz obrazy z końca XVI stulecia. Podczas ostatniej renowacji kościoła odsłonięto poziom pierwotnej posadzki kościoła. Przy jednym z filarów nawy południowej znajdziesz zdobione przez średniowiecznych artystów kamienne płyty. Do naw o średniowiecznym rodowodzie dobudowano w wiekach późniejszych kaplice. I tak do nawy północnej przylega nakryta kopułą Kaplica Męczenników Sandomierskich, a do południowej - kaplica Matki Bożej Różańcowej i kaplica świętego Jacka. Ciekawostką jest tutaj obraz Matki Bożej Przewodnickiej. Suknię Maryi zdobią blachy przewodników turystycznych z całej Polski.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...