Kaplica św. Anny w Pińczowie

, Pińczów
50°31'18"N 20°31'52"E (50.521883, 20.531183)

Nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie przygody ze zwiedzaniem Pińczowa niż spacer na Wzgórze św. Anny.

Wejście na szczyt wzgórza nie jest zbyt forsowne. Zajmie kilka minut, a niewielki trud włożony w wędrówkę wynagrodzi roztaczający się stąd widok na okolicę. Przy odrobinie szczęścia zaznasz tu odpoczynku i samotności.

Towarzyszyć Ci będzie stojąca tu od dobrych 420 lat kaplica świętej Anny. Wzniesiono ją tu w 1600 roku staraniem miejscowego Bractwa świętej Anny. Fundatorem tego późnorenesansowego dzieła sztuki był Zygmunt Myszkowski.

Projekt kaplicy zawdzięczamy Santi Gucciemu - urodzonemu we Florencji architektowi i rzeźbiarzowi znanemu z realizacji w Baranowie Sandomierskim, Książu Wielkim czy katedrze Wawelskiej. Sam Santi Gucci był jedynie autorem projektu, najprawdopodobniej nie angażował się w jego realizację.

Warto wspomnieć, że to pierwsza w Polsce wolnostojąca świątynia nakryta kopułą, która dodaje uroku prostej architektonicznie bryle na planie kwadratu. Całość urozmaica niewielka kruchta również nakryta kopułą z latarnią. Wnętrze udostępniane jest wiernym na kilka dni w lipcu, kiedy to odbywają się nabożeństwa związane z patronką kaplicy. Jeśli jednak nie uda Ci się zobaczyć wnętrza kaplicy - z pewnością wynagrodzi Ci to wspaniała panorama Doliny Nidy. Oto w dole rozciąga się Pińczów z pokrytym patyną dachem kościoła paulinów. Dalej na lewo przysiadł klasztor reformatów. Za miastem swoje wody toczy spokojna Nida.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...