Rynek i Ratusz w Sandomierzu

ul. Rynek, 27-600 Sandomierz
50°40'45"N 21°44'58"E (50.67925, 21.749633)

Niezależnie od tego, czy przybywasz do Sandomierza, by wędrować po szlakach, zwiedzać zabytki (także te pod ziemią) czy odpoczywać w jednej z gwarnych kawiarni - prędzej czy później z pewnością drogi zaprowadzą Cię na sandomierski rynek.

Tutaj bowiem koncentruje się turystyczne życie królewskiego miasta - podobnie jak przed wiekami koncentrowało się życie codzienne sandomierskich kupców i mieszczan. Obecny rynek wytyczony został w XIV stuleciu, kiedy to miasto musiało podnieść się z gruzów po najeździe Litwinów.

Zaprojektowano wtedy plac zbliżony do kwadratu, z którego rogów wybiegały główne ulice miasta. Sercem placu jest niewątpliwie sandomierski ratusz. Obecnie ma on kształt wydłużonego prostokąta, który zdobi charakterystyczny "grzebień", czyli jedna z najpiękniejszych renesansowych polskich attyk.

Od zachodniej strony ceglanego ratusza przylega wieża. Wyraźnie widać, że jest to dzieło późniejsze - pochodzi ona z XVII stulecia. W pobliżu ratusza znajduje się wyjście z podziemnej trasy turystycznej - jednej z najczęściej odwiedzanych sandomierskich atrakcji. Rynek okalają niezwykle malownicze, dość ciasno ze sobą sąsiadujące kamienice. Dziś goszczą turystów w hotelach, restauracjach, wystawach i centrum informacji turystycznej (to ostatnie znajdziesz po wschodniej stronie rynku).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...