Ceglany budynek nad wiślaną skarpą to element panoramy starego miasta, dzięki któremu nabiera ona niezwykle malowniczego charakteru. Już na pierwszy rzut oka widać, że masz do czynienia z budynkiem wzniesionym przed wiekami.
Na kamiennej podmurówce wznosi się bowiem budynek z czerwonej cegły. Mury zdobi dekoracja ścienna - nieregularne romby ułożone ze znacznie ciemniejszej cegły - zendrówki. Całość kryje stromy dach kryty czerwoną dachówką. Dom powstał w XV wieku z fundacji mistrza Jana Długosza. Sam w nim nie mieszkał - zbudował go dla księży mansjonarzy, czyli duchownych niższej rangi, którzy w życiu sandomierskiego kościoła pełnili funkcje pomocnicze.
Obecnie mieści się tu niezwykłe Muzeum Diecezjalne. Niezwykłe, bo na jego ekspozycji znajdziesz nie tylko cenne dzieła sztuki sakralnej (choć i tych nie brakuje, bo zobaczysz tu między innymi historyczny wizerunek Madonny z XIII stulecia czy bogato zdobiony średniowieczny relikwiarz). W klimatycznych wnętrzach Muzeum zobaczysz wiele cennych pamiątek z historii Sandomierza, między innymi rękawiczki, które według tradycji mają już ponad 600 lat i należały do świętej Jadwigi. Ciekawostką z pogranicza romantyzmu i nauki są księgi drzewne. To zbiór ponad 100 szkatułek w formie książek, w których przechowywane są kora, nasiona, liście (lub igły) oraz opisy różnych gatunków drzew.