Urokliwe drewniane kościółki o bogatej historii, rozsiane po wsiach, miasteczkach i miastach to jedna z wizytówek regionu świętokrzyskiego. Kilka ciekawych obiektów znajdziesz w północnej części województwa - między innymi w Rudzie Kościelnej.
Klimatyczna budowla pochodzi z XVIII stulecia, kiedy to dzierżawca wsi, Franciszek Korwin Kochanowski zlecił budowę kościoła “z drzewa sosnowego (...), by ułatwić mieszkańcom Rudy i Stoków słuchanie mszy świętej (...)”.
Ciekawe jest położenie kościoła. Zgodnie z tradycję chrześcijańską prezbiterium (a zatem część z ołtarzem) skierowana jest na wschód. Tymczasem prezbiterium kościoła w Rudzie ustawione jest na zachód.
Warto również zwrócić uwagę, że nie wszystkie elementy budowli są drewniane. Murowana kruchta to efekt rozbudowy kościoła na początku XX wieku.
Wnętrze utrzymane jest w stylu rokoko i późnego baroku. Scenę Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny (której poświęcony jest kościół) znajdziesz w lewym bocznym ołtarzu. Wizerunek w ołtarzu głównym przedstawia Chrystusa na krzyżu.