Szlak rowerowy oznakowany kolorem czerwonym rozpoczyna się i kończy w centrum Słupi przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej i zbiorniku wodnym (tworzy zamkniętą pętlę). Trasa prowadzi w większości drogami asfaltowymi charakteryzującymi się niskim natężeniem ruchu samochodowego oraz głównie drogami szutrowymi. Z tego względu na trasę polecany jest rower przynajmniej crossowy.
Szlak ten w głównej mierze prowadzi wśród pól oraz przez niewielkie miejscowości wiejskie. Nie ma tu dużych pochyleń, szlak należy raczej do tras płaskich. Do jego największych atrakcji należy w pałac w Słupi, Kopiec Kosynierów, kościół drewniany w Obiechowie zlokalizowany w niewielkiej odległości od szlaku oraz dolina rzeki Pilicy.
Rozpoczynając wycieczkę rowerową w Słupi Jędrzejowskiej warto poświecić nieco więcej czasu na zapoznanie się z atrakcjami tej miejscowości. Prócz malowniczo położonego w centrum stawu, przy którym zlokalizowany jest niewielki park z amfiteatrem, ławeczkami i figurą św. Jana Nepomucena Słupia słynie z dworu ziemiańskiego-pałacu otoczonego parkiem dworskim. Zespół dworski, zwany również Pałacem Byszewskich obecnie pełni rolę siedziby Urzędu Gminy. W okresie II wojny światowej w dworze odbywało się tajne nauczanie na poziomie gimnazjalnym i licealnym a później nawet zorganizowano tu Tajną Filię Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dworze, pod koniec wojny, ukrywany był również Wincenty Witos przed przerzutem do Anglii (do którego jednak nie doszło), o czym przypomina pamiątkowa tablica.
Ze Słupii szlak czerwony prowadzi początkowo drogami asfaltowymi a następnie gruntowymi polnymi i szutrowymi przecinając okoliczne pola uprawne. W miejscowości Wywła biegnie tuż obok Kopca Kosynierów - mogiły upamiętniającego bitwę (znaną jako bitwa pod Szczekocinami) Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi i pruskimi 6 czerwca 1794 r.
W dalszej części trasa doprowadza rowerzystów do doliny rzeki Pilicy, wzdłuż której biegnie przez kilka kilometrów. Odcinek ten, może być nieprzejezdny po wiosennych roztopach, w przypadku gdy rzeka Pilica wystąpiłaby ze swych brzegów.
Mimo tego, iż szlak nie prowadzi do centrum wsi Obiechów koniecznie należy zboczyć ze szlaku, by zobaczyć tam piękny drewniany kościół Nawiedzenia NMP z 1763 roku z klasycystyczną kaplicą grobową rodziny Mieroszewskich na tyłach świątyni.
Od tego momentu, szlak czerwony prowadzi już drogami asfaltowymi przez kolejne wsie, by powrócić do Słupi. Wzdłuż trasy można podziwiać rozległe krajobrazy pól uprawnych, od czasu do czasu można napotykając na przydrożne kapliczki lub krzyże.
Kilometraż:
Słupia (0,0km) - Rawka (2,5 km) - Kopiec Kosynierów (5 km) - Sprowa (11 km) - rzeka Pilica (kładka) (16,2 km) - most na Pilicy (21 km) - Stara Wieś (24,0 km) - Stary Węgrzynów (28,8 km) - Folwark k. Raszkowa (34,0 km) - Słupia (37,5 km)
Nawierzchnia:
Droga asfaltowa – 26,6 km/71 %
Droga szutrowa – 7,8 km/20,8 %
Droga gruntowa polna - 2,7 km/7,2%
Droga tłuczniowa - 0,4 km/ 1%
Administrator szlaku:
Urząd Gminy Słupia Jędrzejowska, Słupia 257, 28-350 Słupia, tel. 41 381 60 24