Wielu turystów, którzy planują jedynie krótki przystanek w położonej nieco na uboczu Słupi, zostaje tu na nieco dłużej. Urzeczeni są spokojem i urodą przeglądających się w stawie sędziwych drzew.
Sercem podworskiego założenia jest obecna siedziba władz gminy. Budowlę wzniesiono pod koniec XVIII wieku a rozbudowano w kolejnym stuleciu.
Piętrowy budynek składa się korpusu głównego i dwóch przybudówek. Już od frontu przechodniów wita dekoracyjny front z wnęką, w której znajduje się figura Matki Boskiej. Ciekawie prezentuje się hol. Znajduje się tu klimatyczny kaflowy piec oraz kute kręcone schody.
Zwiedzając założenie w Słupi zwróć też uwagę na tablicę pamiątkową poświęconą Wincentemu Witosowi. Znany działacz i polityk przyjechał do Słupi w 1944 r. Zamieszkał w jednym z pokoi na piętrze pałacu czekając na przerzut do Londynu (który nota bene nie doszedł jednak do skutku).
Tablica w holu z kolei upamiętnia inny fakt z czasów II wojny światowej - w Słupi działało konspiracyjna szkoła. Jej początki były skromne, jednak pod koniec okupacji dzięki tej placówce maturę zdało niemal 100 osób.
Miejscem idealnym do krótkiego relaksu i wyciszenia jest pełen uroku park. Znajdziesz w nim drzewa, które otrzymały już status pomników przyrody - wśród nich lipy, klony, platan, modrzew, wiąz i sosna. Na południe od parku podworskiego znajdziesz z kolei malowniczy staw z alejką, która zaprasza do spacerów.
Dopełnieniem parku w Słupi jest romantyczna alejka lipowa, którą dojdziesz do kościoła pw. Trójcy Świętej.