Zagnańsk ul. Kielecka - Zagnańsk ul. Kielecka

dystans (km) wysokość m n.p.m.
rowerowy, czerwony
11,9 km
↗ 162 m
↘ 162 m
A Zagnańsk ul. Kielecka
B Zagnańsk ul. Kielecka

Szlak czerwony wokół Zagnańska tworzy zamkniętą pętlę i poprowadzony został po zróżnicowanej nawierzchni. Na niektórych fragmentach droga gruntowa leśna posiada bardzo dużo kamieni, korzeni oraz piachu (po deszczach błoto), stąd wydaje się stosowne skorzystanie z roweru minimum crossowego (zalecany MTB).

Największe atrakcje na trasie przejazdu dotyczą walorów przyrodniczych: dąb Bartek, dąb Daniel, Aleja Przydrożna w Zagnańsku oraz Rezerwat Zachełmie. Ponadto istnieje możliwość odwiedzenia Kompleksu Świętokrzyskiego Polanika. W tym celu należy jednak zboczyć z trasy, by drogą szutrową po ok. 500 m dotrzeć do tej wspaniałej atrakcji turystycznej. Znajduje się tu: Oceanika – zespół wielkoformatowych akwariów od 30.000 do 65.000 l, w których żyje ponad 100 różnych gatunków zwierząt z całego świata; Park Miniatur „Świętokrzysko”, w którym można zobaczyć najważniejsze świętokrzyskie zabytki w miniaturze; wystawa entomologiczna „Fascynujący świat owadów”; Kraina Zabawy (m.in. dmuchańce, park linowy), basen i strefa Spa.

Czerwony szlak rozpoczyna się w centrum Zagnańska (parking przy kościele) i prowadzi w kierunku wschodnim do słynnego Dębu Bartek. Warto zatrzymać się tu, by móc podziwiać to jedno z najstarszych drzew Polski.

W miejscowości Janaszów szlak czerwony opuszcza drogę wojewódzką i skręca na bezdroża. Należy nimi jechać cały czas prosto aż do przejazdu kolejowego w Goleniawach. Na tym odcinku znajdują się nieoznakowane skrzyżowania oraz uszkodzona kładka ponad niewielkim ciekiem wodnym. Za przejazdem kolejowym trasa skręca w las i dość wygodną i szeroką drogą szutrową biegnie na wschód. Warto zauważyć, iż lasy te wchodzą w skład kompleksu Puszczy Świętokrzyskiej, jednego z najcenniejszych obszarów leśnych regionu.

W okolicach miejscowości Chrusty trasa skręca w lewo. Warto jednak skręcić w prawo i udać się do Kompleksu Świętokrzyskiego Polanika a potem wrócić na trasę.

W Chrustach szlak czerwony wjeżdża na bardzo ruchliwą drogę wojewódzką nr 750 (należy uważać) i po ok. 350 m skręca w lewo w stronę Zachełmia. Tu za przejazdem kolejowym, na wzniesieniu zlokalizowany jest zabytkowy kościół św. Rozalii i św. Marcina z XVII w. W pobliżu kościoła znajduje się kamieniołom w Zachełmiu – rezerwat przyrody i miejsce przełomowego odkrycia śladów tetrapoda przez kieleckich geologów. W północnych ścianach kamieniołomu podziwiać również można odsłonięcie geologiczne kontaktu środkowodewońskich dolomitów (sprzed 395 mln lat) ze zlepieńcami i piaskowcami permsko–triasowymi (sprzed 251-255 mln lat).

Z kamieniołomu szlak czerwony powoli wraca do centrum Zagnańska. W okolicach osiedla Wrzosy prowadzi tuż obok pomnikowego dębu „Daniel”. Następnie częściowo drogami gruntowymi, częściowo asfaltem wiedzie do ul. Turystycznej, którą dociera do punktu rozpoczęcia naszej wycieczki przy współczesnym kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Zagnańsku.

 

Kilometraż:

Zagnańsk (0,0 km) – Dąb Bartek (1,3 km) – Janaszów (2,2 km) – Goleniawy (3,7 km) – Droga do Kompleksu Świętokrzyski Polanika (6,2 km) - Chrusty (7,3 km) - Rezerwat Zachełmie i kamieniołom (8,3 km) – Zagnańsk (12 km)

 

Nawierzchnia:

Droga asfaltowa –  7,90 km / 66,4%

Droga szutrowa - 2,5 km / 21%

Droga tłuczniowa - 0,9 km / 7,6 %

Droga gruntowa leśna - 0,6 km / 5%

 

Administrator szlaku:

Urząd Gminy w Zagnańsku, ul. Spacerowa 8, 26-050 Zagnańsk, tel. 41 300 13 22

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...