Wokół Gminy Strawczyn

dystans (km) wysokość m n.p.m.
rowerowy, żółty
29,2 km
↗ 263 m
↘ 265 m
A Oblęgorek
B Oblęgorek

Szlak rowerowy oznakowany kolorem żółtym nie posiada wyraźnego początku i końca szlaku w związku z tym można go rozpocząć w dowolnym miejscu, gdyż tworzy zamkniętą pętlę. Trasa prowadzi w większości drogami asfaltowymi charakteryzującymi się niskim i umiarkowanym natężeniem ruchu samochodowego oraz dość wymagającymi odcinkami dróg gruntowych leśnych oraz szutrowych. Z tego względu na trasę polecany jest rower przynajmniej crossowy, chyba, że ktoś zdecyduje się skrócić trasę z miejscowości Niedźwiedź do Strawczyna czarnym szlakiem łącznikowym omijającym Hucisko i Kuźniaki. Wówczas szlak prowadzi w całości po drogach asfaltowych dostępnych rowerem każdego typu.

Trasa jest niezwykle malownicza. Podróżując nią istnieje możliwość podziwiania rozległych krajobrazów, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się pojechać krótkimi szlakami łącznikowymi np. do tarasu widokowego na Górze Sieniewskiej (bardzo wymagający podjazd o średnim nachyleniu 9%), nad zalew w Strawczynie czy też do miejsca urodzenia Stefana Żeromskiego. Głównymi atrakcjami na trasie i w pobliżu niej są: Pałacyk Henryka Sienkiewicza i ścieżka edukacyjna w Oblęgorku, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strawczynie oraz niezwykle malowniczo położony kościół  św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja Biskupa w Chełmcach. Ponadto trasa prowadzi przez Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy tuż obok rezerwatu Perzowa Góra oraz w pobliżu pieca hutniczego w Kuźniakach.

Wycieczkę rowerową po żółtym szlaku proponujemy rozpocząć w centrum Strawczyna na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego, ul. Spacerowej i ul. Ogrodowej. Trasa biegnie na południe w kierunku Promnika mijając zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strawczynie, dalej pola uprawne i zabudowania wsi. W Promniku prowadzi obok terenów sportowo-rekreacyjnych zlokalizowanych obok niewielkiego zbiornika wodnego. Można tu odpocząć na ławeczce, schronić się pod wiatą, są place zabaw i boiska sportowe.

Kolejną miejscowością na trasie są Chełmce z położonym na wzniesieniu kościołem św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja Biskupa. Pierwszy kościół, zbudowano tu już w 1440 r. Obecny, wczesnobarokowy, ufundował wojewoda lubelski Jan Tarło w 1665 r. W kościele jest 5 ołtarzy bocznych z XVII i XVIII w. – m.in. św. Mikołaja Biskupa i św. Józefa oraz ołtarz główny z końca XVII w., w którym znajduje się scena Ukrzyżowania z klęczącą u stóp krzyża św. Marią Magdaleną. Przy wejściu do kościoła i w dawnej zakrystii zwracają uwagę XVII-wieczne portale ciosowe i bogata, późnorenesansowa dekoracja stiukowa w prezbiterium i kaplicach.

Szlak rowerowy kieruje się z Chełmiec do Oblęgorka, miejscowości słynącej z Pałacyku Henryka Sienkiewicza, w którym obecnie znajduje się muzeum pisarza. Posiadłość otoczona urokliwym parkiem została podarowana Sienkiewiczowi przez społeczeństwo w 1900 r. z okazji 25-lecia jego pracy literackiej. Obecnie wnętrza tego zabytkowego obiektu skrywają pamiątki po pisarzu oraz prezentują wnętrza, w których mieszkał i tworzył Noblista: gabinet, salon, jadalnia, palarnia czy sypialnia.

Z Pałacyku dalsza podróż szlakiem rowerowym biegnie Aleją Lipową tuż obok fragmentu dłuższej ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej. Warto poświęcić tu chwilę czasu, by skorzystać z atrakcji przygotowanych przy różnych przystankach ścieżki. Są tu również punkty do samodzielnej naprawy roweru, stojaki rowerowe, ławki i 2 wiaty.

Za Oblęgorkiem trasa robi się coraz trudniejsza. Jest nieco więcej podjazdów a od miejscowości Niedźwiedź rozpoczynają się odcinki szlaku biegnące przez las po dość trudnej, miejscami błotnistej czy kamienistej nawierzchni. Zdarza się, że nawierzchnia wymaga zejścia z roweru.

Za Huciskiem szlak żółty prowadzi obok rezerwatu przyrody Perzowa Góra. Jedziemy jego skrajem nie docierając do jego centralnego punktu, którym jest kapliczka św. Rozalii (do niej prowadzi szlak pieszy czerwony raczej niedostępny dla przeciętnego rowerzysty). Opuszczamy las i wjeżdżamy do miejscowości Kuźniaki. Tutaj znajdują się pozostałości wielkiego pieca hutniczego. Niestety obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania i można go podziwiać tylko zza ogrodzenia. Wielki piec pracował od połowy XVIII w. przetapiając lokalne zasoby rudy żelaza.

Końcowy odcinek żółtego szlaku rowerowego w okolicach Rudy Strawczyńskiej i Strawczyna ponownie wkracza do lasu prowadząc w większości drogami szutrowymi. Tu na uwagę zasługuje śródleśne oczko - użytek ekologiczny chroniący kompleks torfowiska wysokiego. Podziwiać je można z niewielkiej wieży widokowej.

Szlak prowadzi do Strawczyna domykając blisko 30-kilometrową pętlę.

 

Kilometraż:

Strawczyn (0,0 km) - Promnik (2,5 km) - Chełmce (5,7 km) - Oblęgorek (11 km) - Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (12,4 km) - Oblęgór (14,2 km) - Huta Oblęgorska (16,6 km) - Niedźwiedź (17,3 km) - Hucisko (19,4 km) - Kuźniaki (22,7 km) - Ruda Strawczyńska (25,4 km) - Strawczyn (29,2 km)

 

Nawierzchnia:

Droga asfaltowa – 22 km/75,3 %

Droga szutrowa – 2,2 km/7,5 %

Droga gruntowa leśna - 5 km/17,2%

 

Administrator szlaku:

Samorządowe Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa w Strawczynie, ul. Turystyczna 6, 26-067 Strawczyn, tel. 41 303 86 35

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...