Jak powstają muzea? Muzea, takie jak to w Świętej Katarzynie, powstają dzięki pasji i zaangażowaniu swoich twórców. A jak powstają eksponowane w tym muzeum minerały i skamieniałości? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się zwiedzając kolejne sale tej niezwykłej ekspozycji.
W eleganckich gablotach efektownie prezentuje się tu ponad 1000 eksponatów - skamieniałości, minerałów, a nawet meteorytów. Zazwyczaj pokazane są tak, by zaprezentować ich naturalne występowanie w skale macierzystej, jednak zobaczysz też kunsztownie wykonaną biżuterię i precyzyjnie szlifowane kamienie. W muzeum poznasz minerały z całego świata. Wśród naukowo sklasyfikowanych okazów największe wrażenie robi ważący ponad 100 kg zrost kryształów górskich z Arkansas.
W kolekcji nie brakuje też minerałów dumnie reprezentujących region świętokrzyski. Jeśli twoje wędrówki po Świętokrzyskiem zaprowadziły Cię już w okolice Góry Miedzianki, czy gagatów Soltykowskich, w Świętej Katarzynie zobaczysz, jak wyglądają minerały, które tam występowały, a które dziś są tam niedostrzegalne.
Niekwestionowanym królem wystawy jest jednak regionalny unikat - krzemień pasiasty. Na ekspozycji nie brakuje też niezwykle rzadkich minerałów, które ze względu na swoją przejrzystość i jednorodność zyskały potoczną nazwę kamieni szlachetnych. I tak wśród innych okazów lśnią rubiny, szafiry czy ponad 3-karatowy diament.
Równie ciekawie prezentują się skamieniałości takich prehistorycznych zwierząt jak trylobity, amonity czy łodziki. Warto zwiedzić galerię pod opieką przewodnika - fachowa wiedza miesza się tutaj z pasjonującą opowieścią o wydarzeniach sprzed milionów lat, dzięki którym minerały cieszą dziś nasze oczy feerią barw i rozmaitością kształtów.
Wizytę w muzeum zakończ koniecznie w firmowym sklepiku. To idealne miejsce, by zakupić niepowtarzalną pamiątkę z wyprawy w Góry Świętokrzyskie - biżuteria z krzemieniem pasiastym to idealny prezent dla Ciebie lub bliskiej Ci osoby.
Miejsce znajduje się na szlakach
Alternatywa Green Velo
75,0 km
im. Edwarda Wołoszyna
45,6 km
13:15 h
Literacki szlak rowerowy
5,55 km
Na Łysicę (Czas w Las)
12,1 km
4:00 h
Rowerem przez Świętokrzyski Park Narodowy (Czas w Las)
41,6 km
4:00 h
Śladami dawnej kolejki wąskootorowej przez Świętokrzyski Park Narodowy
15,9 km
Wokół Łysogór
57,1 km
Zalew Cedzyna - Opatów Rynek
81,8 km