Szlak rowerowy oznakowany kolorem zielonym rozpoczyna się w miejscowości Ciekoty przy ul. Parcele tuż obok Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" i Dworka Stefana Żeromskiego. Trasa prowadzi w całości po nawierzchni asfaltowej w większości bezpieczną, szeroką, wydzieloną drogą dla rowerów. Na trasę polecany jest każdy rodzaj roweru. Głównymi atrakcjami na trasie i w pobliżu niej są: Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" i Dworek Stefana Żeromskiego, zalew w Wilkowie, Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie oraz sama miejscowość Święta Katarzyna, serce Gór Świętokrzyskich z wejściem do Świętokrzyskiego Parku Narodowego i szlakiem prowadzącym na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich Łysicę ze Skałą Agaty (najwyżej położone wzniesienie).
Początek szlaku znajduje się w Ciekotach, w miejscowości, w której swe lata dzieciństwa i młodości (1871 - 1883) spędził wybitny pisarz Stefan Żeromski. Wówczas stał tu dwór wielokrotnie opisywany przez Żeromskiego w swych utworach. Budynek, który spłonął na początku XX w. został odbudowany przez kolejnych właścicieli i istniał do lat 60. XX w. W chwili obecnej na rozległym terenie tzw. "Żeromszczyźnie", obok niewielkiego zalewu funkcjonuje Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" oraz nowo wybudowany Dworek Stefana Żeromskiego pokryty gontowym polskim dachem prezentujący życie i twórczość pisarza. Okalający oba obiekty teren sprzyja wypoczynkowi i rekreacji. Są tu ławeczki, plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna oraz niewielki pomost. Wokół zalewu wiedzie ścieżka spacerowa a w niewielkim amfiteatrze odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. W "Szklanym Domu" działa punkt informacji turystycznej oraz wypożyczalnia rowerów.
Z Ciekot do Świętej Katarzyny trasa biegnie szeroką, odseparowaną od ulicy drogą dla rowerów, dzięki której wszyscy, w tym w szczególności rodziny z małymi dziećmi oraz seniorzy, mają doskonałą okazję do bezpiecznej i nie sprawiającej trudności fizycznej jazdy rowerem. Po drodze warto zjechać ze szlaku i udać się nad zalew w Wilkowie. Znajduje się tu niewielka plaża z kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu pływającego a wokoło zbiornika biegnie ścieżka pieszo-rowerowa.
Jadąc szlakiem można podziwiać przepiękne krajobrazy Pasma Klonowskiego po lewej i masyw Łysicy ze Skałą Agaty (614 m. n.p.m.) na wprost.
Zielony szlak rowerowy dociera do Świętej Katarzyny, jednej z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejscowości turystycznych w Górach Świętokrzyskich. To właśnie tu powstało pierwsze na ziemiach polskich schronisko PTK. Obok klasztoru Bernardynek znajduje się wejście do Świętokrzyskiego Parku Narodowego i wejście na szlak główny czerwony prowadzący na wspomnianą już Łysicę. Wcześniej, przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Kieleckiej koniecznie należy odwiedzić Muzeum Minerałów i Skamieniałości Galerię "Tajemnice Klejnotów", w którym można zobaczyć ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych, skamieniałości i meteorytów z całego świata.
Literacki szlak rowerowy kończy się ok. 200 m dalej na prawo od Muzeum. Tu znajduje się tablica prezentująca szlak zielony oraz znak R-1a oznaczający koniec szlaku.
Kilometraż:
Ciekoty "Żeromszczyzna" (ul. Parcela - 0,0km) - Wilków ul. Łysogórska (4,7 km) - Święta Katarzyna ul. Żeromskiego (5,45 km) - Święta Katarzyna ul. Kielecka (5,7 km)
Nawierzchnia:
Droga asfaltowa – 5,7 km/100 %
w tym:
Wydzielona droga dla rowerów – 5,2 km/91,2 %
Pas rowerowy – 0,15 km/ 2,6 %
Administrator:
Urząd Gminy Masłów, ul. Spokojna 2, 26-001 Masłów, Referat Promocji i Rozwoju Gminy, tel. 41 311 00 60