Dwikozy Dwór - Dwikozy Dwór

↘ 166 m
A Dwikozy Dwór
B Dwikozy Dwór

Szlak został poprowadzony po terenie charakterystycznym dla Ziemi Sandomierskiej. Trasa jest bardzo malownicza, przecina liczne pola uprawne, sady owocowe oraz lessowe wąwozy. Z okolicznych wzniesień roztaczają się piękne widoki na dolinę rzeki Opatówki.

Jedną z atrakcji na szlaku są ruiny baszty, pozostałość po dworze obronnym. Według podań, w 1623 roku Elżbieta z Gostomskich zapisała Kichary benedyktynkom z Sandomierza, które ze względu na pożar klasztoru zostały bez dachu nad głową. Z czasem zameczek popadł w ruinę, ale w jednej z baszt, która zachowała się do dzisiaj, utworzono kaplicę pw. św. Rocha i Jacka. Została ona częściowo zniszczona w czasie działań wojennych, lecz w jej wnętrzu mimo braku stropu przetrwały resztki malowideł.

Szlak prowadzi zarówno drogami asfaltowymi jak i polnymi. Na szlaku występuje kilka dłużnych podejść.

Kilometraż wg. ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku

PKS Dwikozy – Dwór Dwikozy 0,5 km - Góry Wysokie 3,6 km – Stare Kichary 7,5 km – Baszta w Nowych Kicharach 10,6 km – PKS Dwikozy 14,7 km

Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości w Sandomierzu
Pl. Ks. J. Poniatowskiego 2