Wykus - Skarżysko-Kamienna MCK

dystans (km) wysokość m n.p.m.
pieszy, zielony
22,0 km
6h 15min
↗ 195 m
↘ 221 m
A Wykus
B Skarżysko-Kamienna MCK

Szlak noszący imię majora Jana Piwnika „Ponurego”, pozwala poznać nie tylko ciekawostki przyrodnicze Sieradowickiego Parku Krajobrazowego na obszarze lasów między Mostkami a Wykusem ale również historię Skarżyska-Kamiennej i rozwoju przemysłu na tym terenie. Szlak zaczyna się przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku, gdzie swój początek ma także żółty szlak partyzancki wokół miasta.

Miasto ulokowane w dolinie rzeki Kamiennej, otrzymało prawa miejskie w 1922 r. Przemysłowe tradycje tego miasta sięgają jednak aż XIII w. Wielki piec został wybudowany w 1700 r. w Rejowie jako jeden z większych w Polsce. W ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego) powstały w latach 30-tych XX w. duże zakłady metalowe, między innymi Państwowa Fabryka Amunicji. W Rejowie (obecna dzielnica Skarżyska) mieści się również Muzeum Orła Białego, gdzie eksponuje się zbiory historyczne, obrazujące rozwój miejscowego przemysłu (dokumenty, medale, odlewy itd.); działalność ruchu oporu w Skarżysku i okolicy. Na placu ulokowano większe eksponaty w postaci dawnych maszyn (m. in. drogowych, kolejowych) oraz uzbrojenia Wojska Polskiego od 1943 r. do lat powojennych. Atrakcją tego miejsca jest również piękny zalew na rzece Kamionce, który w okresie letnim przyciąga liczne rzesze turystów spragnionych wypoczynku nad wodą. Podobny urokliwy akwen, Zalew na rzece Żarnówce spotkać można w Mostkach. Tu też natrafimy na pozostałości wielkiego pieca wystawionego w 1759 r., wraz z odlewnią żelaza.

Wędrując od Zalewu rejowskiego do Mostek przejdziemy w pobliżu najnowszej atrakcji turystycznej kamieniołomu „Oczy Ziemi” (drogowskaz na szlaku ułatwi dotarcie do tego miejsca).

Kolejna malowniczo pośród lasów położona miejscowość to Kaczka, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularności u ludzi pragnących ciszy i spokoju, czego przykładem jest budowa nowych domów mieszkalnych i letniskowych. Ostatnim punktem szlaku jest Wykus - rezerwat i miejsce początkowe szlaku czarnego do Starachowic oraz krzyżówka ze szlakiem niebieskim z Wąchocka do Cedzyny. Utworzony tu został w 1978 r rezerwat przyrody o powierzchni 53,01 ha. Ochroną objęto fragment lasu mieszanego w charakterze naturalnym. Wzniesienie (323 m. n.p.m.) stanowiło bazę polskich powstańców i partyzantów podczas powstania styczniowego (oddziały Mariana Langiewicza) oraz II wojny światowej (najpierw pod dowództwem mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, później Jana Piwnika „Ponurego”). Dziś o burzliwej historii tego miejsca świadczy kapliczka z obrazem MB Bolesnej odsłonięta w 1952 r., na ścianach której umieszczono tabliczki z pseudonimami poległych oraz liczne mogiły partyzanckie w lasach wokół Wykusu.

Szlak zaczyna się w centrum Skarżyska-Kamiennej, kończy zaś na środleśnej Polanie Wykus, daleko od jakiejkolwiek miejscowości. Początek i koniec szlaku oznakowany jest prawidłowo, zgodnie z Instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK (białe kółko z kolorem szlaku). Przy początku szlaku zlokalizowany jest niewielki parking, a przed Polaną Wykus znajdują się miejsca na pozostawienie samochodu. 

Kilometraż wg ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku    

Skarżysko-Kamienna, Miejskie Centrum Kultury, PTTK, ul. Słowackiego 25 – Skarżysko-Zachodnie, PKP 2,3 km – Rejów, zalew – 3,9 km – Suchedniów Północny, PKP 7,3 km – Mostki 12,3 km – „Wykus”, rezerwat 22 km

Zarządca szlaku

Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej   
ul. Słowackiego 25
26-110 Skarżysko-Kamienna
www.pttkskarzysko.pl
ompttkskar@op.pl

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...