Kościół pw. Ducha Świętego i Matki Boskiej Bolesnej w Młodzawach Małych

Młodzawy Małe, spokojna wieś zagubiona wśród malowniczych ponidziańskich pagórków, potrafi wprawić w zdumienie nawet najwytrawniejszych turystów. Znajdziesz tu bowiem skarb architektury, którego próżno szukać nawet w większych miastach.

Tym skarbem jest stojąca na niewielkim wzgórzu świątynia. Jak pisał o niej historyk i krajoznawca ksiądz Jan Wiśniewski  "Wspaniały kościół, postawiony z ciosu w stylu odrodzenia niemieckiego, nie powstydziłby się stać w większym mieście; należy do najpiękniejszych kościołów w kraju".

Późnobarokowa świątynia powstała w XVIII stuleciu. Jej budowa trwała niemal 50 lat. To, co z pewnością zwróci Twoją uwagę, to bogato zdobiona fasada świątyni Ma ona dwie kondygnacje: parter składa się z trzech przęseł. Piętro, zwieńczone trójkątnym szczytem ujęte jest w spływające harmonijnie ślimacznice. Na cokołach pysznią się rzeźby Chrystusa i świętych.

Świątynię otacza mur ze stacjami Męki Pańskiej. Całości założenia dopełnia późnobarokowa dzwonnica. Skąd tak imponująca świątynia w tak niewielkiej miejscowości?

Otóż, jak pisał Adolf Dygasiński: “Czym Rzym dla Europy, Częstochowa dla Polski, tym Młodzawy dla Ponidzia”. Miejscowość stała się od XVII wieku ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. W kolejnych stuleciach istniejący tu kościół przestał być wystarczający dla rzeszy przybywających tu pielgrzymów. Wszystko za sprawą uznanego w 1680 roku za cudowny obrazu Matki Boskiej Bolesnej.

Wizerunek Matki Boskiej Młodzawskiej zobaczysz w ołtarzu głównym. Matka Chrystusa trzyma lewą dłoń na sercu przebitym mieczem. Prawą trzyma zaś na stole, na którym leżą narzędzia męki Chrystusa.

Oprócz słynącego łaskami obrazu zwróć również uwagę na nagrobek z czarnego marmuru między kaplicą a prezbiterium. Upamiętnia on Aleksandra Wielopolskiego. To właśnie okazałą świątynię w Młodzawach można rodzina Wielopolskich wybrała w XIX stuleciu na swoją rodową nekropolię.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...