Choć pałac i otaczający go park nie jest obecnie dostępny dla zwiedzających, wędrując przez malownicze Ponidzie warto zaplanować jedną z tras tak, by prowadziła ona nieopodal tego ciekawego założenia.
Nad urokliwym stawem rozciąga się obszerny zespół pałacowo-parkowy, w skład którego wchodzi kilka obiektów wzniesionych tu w różnych stylach architektonicznych przez kolejnych właścicieli Sancygniowa.
Już w II połowie XVI wieku Jan Sancygniowski wzniósł tutaj pierwszą skromną rezydencję. Renesansowa budowla, dziś nieco w cieniu znacznie większego pałacu, to zbudowany na planie kwadratu piętrowy dwór. W XVII stuleciu służył on jako zbór ariański, potem zaś - dworski lamus, zbrojownia, a nawet prywatne muzeum Zofii Deskur.
Kolejni właściciele Sancygniowa, Firlejowie, rozpoczęli tu budowę swojej siedziby administracyjnej, po której pozostał dziś budynek z XVII stulecia, do którego przylega późnorenesansowa brama.
Do bramy przylega też największy obiekt w całym założeniu - pałac z II połowy XIX stulecia zbudowany staraniem ówczesnego właściciela tych ziem - Andrzeja Deskura.
W założeniu wyróżnia się także XIX-wieczna brama, którą zobaczysz w pobliżu wspomnianego już wcześniej dawnego zboru ariańskiego.
Jak na prawdziwą rezydencję przystało, otacza ją park, w którym zachowały się pozostałości XVI- i XVII-wiecznych obwarowań.