„Wioska ta na drodze między Waśniowem, a Ostrowcem leżąca jest jednym z najrozkoszniejszych miejsc kraju naszego" - tak o Mychowie pisał w XIX wieku Kazimierz Stronczyński, który kierował Delegacją Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego.
Dziś miejscowość ta może nie robić już na przybyłych aż takiego wrażenia. Warto jednak ją odwiedzić i zobaczyć miejsca świadczące o jej bogatej historii. Jednym z nich jest kościół pw. św. Barbary.
O kościele w Mychowie wspomina już Jan Długosz, przekazuje on jednak bardzo zdawkowe informacje.
Obecna świątynia wzniesiona została w II połowie XVIII wieku. Prostą bryłę tworzy nawa, prostokątne prezbiterium oraz nadające jej kształt krzyża dwie symetrycznie przylegające kaplice. Całości dopełniają dwie wieże nakryte dachami z dekoracyjnymi latarenkami.
Historia nie była dla świątyni łaskawa. W maju 1920 roku rozpoczęto jej renowację. Prace przerwał pożar w 1921 roku, który pochłonął niemal cały budynek. Nie poddano się jednak - z kościoła wierni mogli korzystać już pod koniec 1922 roku. Przez kolejne lata świątynię poddano wielu renowacjom i remontom nadając jej współczesną formę.
Wewnątrz zwróć uwagę na współczesny ołtarz główny. W okresie adwentu, Wielkiego Postu czy innych ważnych uroczystości centralny punkt ołtarza zajmuje wysuwany obraz świętej Barbary. Za nim - w niszy - umieszczono figurę przedstawiającą Najświętszą Maryję Pannę.