Niedaleko centrum miasteczka, wśród rozlewisk prawego brzegu Kamiennej, wznoszą się działające na wyobraźnię ruiny zamku.
Ustalenie, kiedy wzniesiono zamek, nastręcza pewnych trudności. Ufortyfikowana budowla (castrum Ćmielów) pojawia się w źródłach pisanych już w XIV stuleciu. Możliwe jednak, że mowa jest tutaj nie o samym Ćmielowie, ale o średniowiecznym zamku w pobliskim Podgrodziu.
Zdaniem badaczy ćmielowską rezydencję wzniósł w XVI wieku kanclerz koronny Krzysztof Szydłowiecki - być może w miejscu wcześniejszej warowni. Szydłowiecki wzniósł tu położoną na wyspie rezydencję oraz przedzamcze po południowej stronie.
Z samego położonego na wyspie zamku najlepiej zachowały się fragmenty prezbiterium zamkowej kaplicy. Zobaczysz tu również słabo zachowane pozostałości po dwóch budynkach mieszkalnych. Najsłabiej zachował się tak zwany pałac zachodni.
Do wyspy dotrzesz przez okazałe przedzamcze. Jego najbardziej charakterystyczny element to wieża bramna z kolebkowym przejazdem z ostrołukowymi otworami. Warto wspomnieć, że po przebudowie w XIX wieku ta część zamku gościła browar.
Obecnie Ćmielowski zamek trafił w ręce prywatne. Nowi właściciele zlecili prace archeologiczne, które mogą jeszcze wiele powiedzieć o ćmielowskim zamku. Obiekt będzie częściowo udostępniony do celów turystycznych.
Miejsce znajduje się na szlakach
Architektury Obronnej
43,7 km
Brzóstowa - Bałtów rondo
24,0 km
Ostrowiec Świętokrzyski ul. Kolejowa - Ujazd Zamek
58,5 km
Szlak rowerowy im. Witolda Gombrowicza
161 km
Wokół Ostrowca Świętokrzyskiego im. Stefana Kurpiowskiego
66,5 km