Oznakowany niespełna 30-kilometrowy szlak - rozpoczyna swój bieg przy placu zabaw i wypoczynku w Lipowym Polu. Asfaltową szosą, przez centrum Skarżyska Kościelnego i Gadkę możemy dojechać do centrum Mirca. Jadąc dalej, przez Ostrożankę możemy dojechać do Małyszyna, gdzie trasa łączy się ze szlakami sąsiedniej LGD „Wspólny Trakt”.
Dalej szlak doprowadzi do kościoła w Skarżysku – Kościelnym parafialny kościół pw. Świętej Trójcy erygowany w 1657 r.
z przylegającą kaplicą. Obok kościoła znajdują się zabytkowe pomniki ufundowane przez giserów Kamiennej i kolejarzy węzła PKP w Skarżysku. Rejon Skarżyska Kościelnego należy do Przedgórza Iłżeckiego z najwyższym wzniesieniem Grzybowa Góra 254 m n. p. m. i przez taką miejscowość również poprowadzi nas szlak rowerowy.
Kolejna miejscowość na szlaku to Mirzec. Najstarsze zapiski na temat gminy Mirzec pochodzą z 1170 roku, kiedy biskup krakowski Gedeon poświęcił mirzecki kościół. Przez długie wieki, od 1179 roku Mirzec należał do Opactwa Cysterskiego w Wąchocku. W 1819 roku ziemie mirzeckie stały się własnością Komisji Skarbu Królestwa Polskiego. Utworzono tu folwark, którego naddzierżawcą został w 1827 roku Ludwik Prendowski. To nazwisko na trwale zapisało się w lokalnej historii. Ludwik Prendowski w latach 30-tych XIX wieku zbudował w Mircu pierwszy dwór modrzewiowy. Syn Ludwika, Jan, walczył w Powstaniu Styczniowym jako rotmistrz kawalerii w Oddziale Dionizego Czachowskiego. Drugi syn, Józef, organizował pomoc dla powstańców. Dwór w Mircu był ważnym ośrodkiem patriotycznym. Swoją kwaterę miał tutaj Naczelnik Wojskowy i Cywilny województwa krakowskiego i sandomierskiego generał Marian Langiewicz. Ważną rolę odegrała żona Józefa Prendowskiego, Jadwiga. W czasie Powstania Styczniowego była kurierem powstańczym. Doręczała rozkazy, ulotki, lekarstwa, meldunki i polecenia na terenie całej Guberni Radomskiej. Schyłek XIX i początek XX wieku to okres dobrej koniunktury gospodarczej dla północnej części gminy Mirzec. Pas ziem od Trębowca, przez pola pomiędzy Tychowem Starym, Tychowem Nowym i Ostrożanką aż po Małyszyn okazał się terenem rudonośnym. Zalegające płytko wysokiej jakości rudy żelaza wydobywano w kilku kopalniach odkrywkowych. Surowiec trafiał do nowoczesnej huty żelaza w Starachowicach. Ślady górniczej działalności mieszkańców gminy Mirzec zachowały się do dziś w postaci dawnych wyrobisk, do dziś dnia nazywanych „kopalnią”. Dziś to malownicze pagórki i zagłębienia terenu, w większości pokryte lasem. Do dziś też z lotu ptaka na świeżo zaoranych polach wyraźnie odznacza się pas rudawej gleby. To znak, że w tych miejscach około stu lat temu wydobywano rudę żelaza.
Szlak dalej kieruje nas przez mniejsze miejscowości Tychów Nowy, Tychów Stary mało rychliwą trasa do miejscowości Jasieniec w dokładnie do Jasieńca Iłżeckiego Górnego.
Kilometraż:
Lipowe Pole Plebańskie - Świerczek 1 km – Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Skarżysku Kościelnym 3,11 km - Grzybowa Góra 7 km – Kościół pw. Św. Leonarda w Mircu 15,4 km - Małyszyn Dolny 24,2 km - Granica z województwem mazowieckim – Jasieniec 30,3 km
Nawierzchnia:
Droga asfaltowa – 26,64 km / 87,92%
Droga szutrowa – 1,58 km / 5,21%
Droga gruntowa polna – 2,08 km / 6,86%
Administrator szlaku:
Stacja-Zdrowie.pl , ul. Koziorożca 18/2, 80-299 Gdańsk , tel. 600 990 181