Historia, tradycja i ogromna pasja - to trzy słowa, które najlepiej opisują miejsce, w którym przechowuje się pamięć o rzemiośle, z którego niegdyś słynęły Chałupki koło Morawicy.
Początki garncarskiego rzemiosła w Chałupkach sięgają XVI wieku. Niezbędne umiejętności, wiedzę i doświadczenie zdobywały tu całe rodziny, przekazując je kolejnym pokoleniom garncarzy. Złotym wiekiem dla ośrodka okazuje się XX stulecie - działo tu wtedy niemal 70 warsztatów.
Dziś garncarstwo należy już do przeszłości Chałupek, a stworzone tu naczynia i figurki znajdziesz w wielu muzeach etnograficznych w Polsce i za granicą. Aby ocalić tradycję od zapomnienia i pokazać ją jak największej liczbie turystów, od lat 90. XX wieku działa w Chałupkach jeden z najciekawszych ośrodków garncarstwa ludowego w Polsce.
Wyprawa do Chałupek to niezwykła podróż po świecie sztuki ludowej. W pierwszej części ekspozycji zobaczysz wyroby garncarskie tworzone przez lokalnych mistrzów. Znajdziesz tu nie tylko naczynie użytkowe, lecz również pełne uroku i wdzięku gliniane figurki.
Garncarstwo to piękne, ale i niezwykle trudne zajęcie. Tu, jak nigdzie indziej, możesz się o tym przekonać na własnej skórze. Ośrodek wyposażony jest w oryginalny dwukomorowy piec i wszystkie narzędzia niezbędne w warsztacie garncarza.
Wraz z kustoszem muzeum - przewodnikiem pochodzącym z rodziny o bogatych tradycjach garncarskich - masz szansę prześledzić proces powstawania chałupkowych cudeniek.
Tradycyjnie już ostatnia niedziela lipca to czas "Chałupkowychgarcynek", czyli niezwykłej imprezy folklorystycznej, której głównym tematem jest właśnie garncarstwo. Spotkasz tu rzemieślników nie tylko z regionu świętokrzyskiego, ale i z całej Polski. To także doskonała okazja, by zakupić wyroby z gliny wykonane przez najlepszych twórców ludowych.