Nida jest lewym dopływem Wisły o długości 154,3 km. Płynie przez Wyżynę Przedborską, Wyżynę Kielecką i Nieckę Nidziańską do Kotliny Sandomierskiej. Początkowy odcinek rzeki, do połączenia z Czarną Nidą między Żernikami a Brzegami, nazywany jest Biała Nidą. Biała Nida meandruje, przyjmuje swój największy dopływ – Łososinę, który poszerza jej koryto, aby połączyć się powyżej Brzegów z Czarną Nidą. Czarna Nida, która jest lewym dopływem Nidy o długości 68,7 km, płynie przez Góry Świętokrzyskie i Pogórze Szydłowskie.
Uznawana jest za najpiękniejszą rzekę w Polsce, chwilami jest dzika i mroczna, chwilami przyjazna i ciepła. Jej bardzo liczne menadry niosą wiele niepewności i niespodzianek. Liczba prze- szkód powoduje, iż płynięcie nią wymaga sporych umiejętności.
Na Czarnej Nidzie mogą wystąpić wywrotki, zaklinowanie się kajaka, ale nie występują miejsca, które zagrażałyby życiu kajakarza np. odwoje, tamy, jazy itp. Jedyne miejsce na Czarnej Nidzie, które wymusza na kajakarzach wyjście z kajaków i przeniesienie ich około 150-200 m, to zapora w Wolicy.
Popularność kajakarstwa rekreacyjno-turystycznego z roku na rok rośnie i w związku z tym przybywa firm organizujących spływy oraz wypożyczających kajaki. Właściciele pomagają w wyborze trasy, dysponują samochodami z przyczepami, zapewniają pełną logistykę. Największym zainteresowaniem cieszą się jednodniowe i weekendowe spływy kajakowy. Oferta firm skierowana jest do tych osób, które w kajaku chcą spędzić tylko jedno popołudnie lub weekend połączony z rozbiciem namiotu, ogniskiem i wypoczynkiem na łonie natury. Gdyby jednak ktoś pokusił się o dłuższe spędzenie czasu na wodzie, to tygodniowy spływ kajakowy rzeką Nidą od Mniszka do Krzyżanowic Dolnych, też jest możliwy.
Wykaz podmiotów organizujących spływy kajakowe po Nidzie wraz z wypożyczeniem sprzętu dostępny jest w Informatorze Turystycznym Województwa Świętokrzyskiego (str. 108-110).
Przewodnik kajakowy do pobrania.