Dzisiejszy Nowy Korczyn to spokojne miasteczko położone przy ważnej dla regionu świętokrzyskiego drodze krajowej oraz w pobliżu mostu na Wiśle. Dawniej przez miejscowość prowadziły 2 ważne trakty handlowe - na Ruś i na Węgry. Dogodne położenie sprawiło, że miasto to już od czasów średniowiecza inwestowali najznakomitsi polscy władcy.
Dziś o dawnej świetności Nowego Korczyna świadczy stojący po południowo-zachodniej stronie rynku kościół parafialny. Ta niezwykle elegancka i proporcjonalna budowla powstała tu w XVI stuleciu w miejscu starszej, XIV-wiecznej świątyni. Jej obecny wygląd to efekt przebudowy w wiekach późniejszych.
Już od samego rynku z pewnością dostrzeżesz nietypową dekorację prezbiterium, do którego z dwóch stron przylegają symetrycznie ogrójce, zdobione arkadami oraz figurami Chrystusa i żony Bolesława Wstydliwego, świętej Kingi.
Równie symetrycznie co ogrójce, do głównej bryły kościoła od strony północnej i południowej przylegają kaplice z kopułami. Całości dopełnia niewidoczna od strony rynku fasada zachodnia, na której znajdziesz bogactwo rzeźb z wizerunkami Matki Boskiej, świętych, w tym patronów kościoła - Elżbiety i Wawrzyńca oraz herby miejskie (Nowego Korczyna i Krakowa) oraz szlacheckie.
We wnętrzu warto zwrócić uwagę na ciekawą, manierystyczną dekorację stiukową, charakterystyczną dla wielu ponidziańskich świątyń (podobne realizacje znajdziesz też w Pińczowie, Kijach czy Szczaworyżu).
W skromnej, XVIII-wiecznej kaplicy poświęconej Janowi Kantemu znajdziesz rokokowy relikwiarz patrona kaplicy, który wsławił się jako znakomity wykładowca Akademii Krakowskiej. W tej kaplicy miłośnicy sztuki gotyckiej odnajdą fragment tryptyku przedstawiającego Opłakiwanie Chrystusa.