Jeśli wędrówki po Ponidziu przyzwyczaiły Cię już do widoku wznoszących się ku niebu gotyckich kościołów, świątynia w Szczaworyżu może wywołać u Ciebie zdziwienie.
Kościół już z daleka wyróżnia się wysoką wieżą. Jeśli podejdziesz bliżej to z pewnością zauważysz, że wieża to nie jedyny zaskakujący element tej budowli.
Budowlę wzniesiono w XVII stuleciu na miejscu wcześniejszej świątyni o gotyckim XVI-wiecznym rodowodzie.
Kościół (oprócz wspomnianej już wieży) składa się z krótkiej nawy, do której w XVIII wieku dobudowano kaplice oraz zachowanego z poprzedniej świątyni prezbiterium. To właśnie z tym elementem wiąże się kolejna ciekawostka świątyni.
Część kościoła przeznaczona dla duchowieństwa została bowiem nakryta fantazyjną kopułą z latarnią, przez co przypomina bardziej renesansową kaplicę, a nie najważniejszą część domu bożego.
W ołtarzu głównym Twoją uwagę z pewnością zwróci obraz Matki Boskiej Szczaworyskiej, której wizerunek zdobią kunsztownie zdobione suknie - dzieło z XVIII stulecia.
Większość dekoracji kościoła wykonano w stylu rokoko - spójrz choćby na stiukową dekorację nawy, chór muzyczny, ambonę czy też sam ołtarz główny.