Rowerowa pętla Gminy Brody

dystans (km) wysokość m n.p.m.
rowerowy, czarny
37,4 km
↗ 384 m
↘ 384 m
A Brody
B Brody

Szlak tworzy zamkniętą pętlę prowadzącą wokół najciekawszych atrakcji turystycznych Gminy Brody.

Na szczególną uwagę zasługują dwa rezerwaty geologiczne „Skały w Krynkach” oraz „Skały pod Adamowem”, które skrywają skałki o fantazyjnych kształtach. Warto odwiedzić również barokową świątynię pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzniesioną w 1727 roku. Już z oddali uwagę przyciąga posadowiona przed kościołem modrzewiowa, gontem kryta brama i dwie dzwonnice o charakterze barokowym z 1779 r.

Najbardziej malowniczy odcinek szlaku przebiega wzdłuż południowej strony zlewu w Brodach. Szlak w tym miejscu poprowadzony został nasypem bezpośrednio wzdłuż linii brzegowej.

Z kilku miejsc na szlaków roztacza się rozległa panorama
na Święty krzyż i Pasmo Łysogórskie (Górki Brodzkie, Podszosie Małe).

Szlak prowadzi również przez miejsca gdzie rozegrały się tragiczne wydarzenia podczas II wojny światowej. W nocy z 3 na 4 lipca 1943 roku we wsi Bór Kunowski okupanci niemieccy dokonali masowego mordu na ludności cywilnej. Pacyfikację przeprowadzono w odwecie za współpracę mieszkańców wsi
z partyzantami. Część osób zostało rozstrzelanych, a 21 osób,
w tym dziewięcioro dzieci, po zamknięciu w stodole spalono. Łącznie tego tragicznego dnia zamordowano 43 mieszkańców Boru Kunowskiego i okolic. Ciała ofiar miejscowa ludność pochowała w lesie, około kilometra za wsią. W listopadzie 1967 roku w Borze Kunowskim odsłonięto pomnik ku czci ofiar pacyfikacji. Stanął on w miejscu, w którym uprzednio znajdowała się zbiorowa mogiła.

Z  kolei w okolicach Krynek znajduje się mogiła 28 mieszkańców wsi Gębice zamordowanych przez hitlerowców 11 października 1943 r. w miejscowej leśniczówce.

Szlak prowadzi bardzo zróżnicowanym terenem. W 65% podróż odbywa się lokalnymi drogami publicznymi o niewielkim natężeniu ruchu kołowego. Na pozostałej nawierzchni szlaku dominują drogami gruntowe leśne, polne i szutrowe.

Teren po którym przebiega szlak jest mocno pofałdowany.
Na długości 37,2km rowerzystów czeka niemal 400m przewyższeń dlatego szlak raczej nie nadaje się dla rodzin
z dziećmi. Z uwagi na zróżnicowaną nawierzchnię do pokonania szlaku najlepiej wykorzystać rower trekingowy lub górski.

 

Kilometraż:

Stacja PKP Brody Iłżeckie – Kościół w Krynkach 1,6 km – Staw Kunowski 5,2 km – Bór Kunowski Pomnik 8,5 km – Połągiew 12,1 km – Brody 14,6 km – Ruda 18,3 km – Adamów 20,5 km – 23,7 km – Gębice 30,7 km – Zalew w Brodach 34,3 km – Tama na Zalewie w Brodach 36,5 km – Stacja PKP Brody Iłżeckie 37,2 km

 

Nawierzchnia:

Asfaltowa – 24,2km/65%

Gruntowa polna – 4,9km/13%

Szutrowa – 4,4km/12%

Gruntowa leśna – 3,1km/8%

Brukowa –  0,6km/2%

Betonowa – 0km/0%

Tłuczniowa – 0km/0%

Inna – 0km/0%

 

Administrator szlaku:

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach

tel. 661 559 505

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...