Szlak wiedzie przez mało zurbanizowane i leśne tereny gminy Piekoszów oraz Kielc. Trasa jest idealna na szybki rekreacyjny wypad poza miasto. Została poprowadzona w taki sposób, że omija ruchliwe odcinki dróg publicznych. W Piekoszowie zwraca uwagę widoczna z oddali monumentalna fasada zabytkowego kościoła z XIX w. Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. W Jaworzni szlak przechodzi obok rezerwatu „Chelosiowa Jama”, który został utworzony w 1997 roku w celu zachowania bardzo różnorodnych form krasu wraz z najdłuższym w regionie świętokrzyskim systemem jaskiniowym (3670 m). W okolicach wsi Łaziska położony jest rezerwat „Moczydło”, w którym zachowały się pozostałości górnictwa kruszcowego w formie szpar i szybików oraz fragmenty muraw kserotermicznych. W Piekoszowie zlokalizowana jest Kapliczka Pamięci Tomasza Wągrowskiego, w której umieszczono tablicę o treści: „Tomasz Wągrowski. Wybitny krajoznawca i regionalista, przewodnik świętokrzyski, gorący patriota i prawy człowiek, patron tego szlaku turystycznego”.
Szlak poprowadzony został w większości utwardzonymi drogami polnymi, gminnymi oraz leśnymi ścieżkami. W jednym miejscu, pod Piekoszowem, szlak przekracza drogę powiatową, gdzie wymagane jest zachowanie dodatkowej uwagi.
Najbardziej atrakcyjne są odcinki szlaku Łaziska – Jaworznia oraz Jaworznia – Góra Zielona. Duże walory krajobrazowe posiadają głębokie wąwozy w Paśmie Zgórskim, porośnięte lasami bukowymi, którymi szlak podchodzi na Górę Zielona (strome podejście).
Kilometraż wg ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku
Piekoszów Urząd Gminy – Łaziska 2,9 km – Przełęcz pod Belnią 6,1 km – Jaworznia 8,2 km – Góra Zielona 10,3 km
Zarządca szlaku
Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach
ul. Sienkiewicza 29
25-007 Kielce
www.pttkkielce.pl
biuro@pttkkielce.pl