Tę rzekę doskonale znają rowerzyści i piechurzy, którzy przekraczają ją podążając za znakowanymi szlakami w Górach Świętokrzyskich. Lubrzankę czasem odwiedzają też kajakarze, przyrodnicy i... studenci geologii.
Lubrzanka leniwie płynie dnem szerokiej doliny, by nagle zmienić się w górski wręcz potok przedzierający się między zboczami góry Dąbrówki i Radostowej. Dziś wśród lasów Dąbrówki znajdują się dwa ulokowano tarasowo hotele, w których poczuć można niepowtarzalny klimat Gór Świętokrzyskich z dala od obleganych w sezonie miejscowości wokół pasma Łysogórskiego.
W jaki sposób ta niewielka rzeka wdarła się między te dwa górskie szczyty? Najbardziej popularna teoria mówi o tym, że rzeka Lubrzanka jest modelowym wręcz przykładem zjawiska kaptażu. Rzeczka wcinała się powoli w uskok Pasma Głównego. W pewnym momencie spotkała rzekę Pokrzywiankę, przechwytując jej fragment i zmieniając jej źródła.
Istnieje jednak jeszcze jedna geologiczna teoria powstania tego niezwykłego miejsca. Według niej rzeka przepływała przez podłoże, które dopiero dźwigało się w poprzek biegu rzeki. Dźwiganie terenu było na tyle powolne, a woda w rzece płynęła na tyle szybko, że zdołała ona zachować przebieg swojej doliny. Dziś rzeka Lubrzanka daje schronienie wielu gatunków roślin i zwierząt chronionych na obszarze Natura 2000.
Miejsce znajduje się na szlakach
Alternatywa Green Velo
75,0 km
Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego
93,1 km
30:00 h
im. Edwarda Wołoszyna
45,6 km
13:15 h
Szlak spacerowy wokół Ciekot
6,93 km
2:20 h
Wokół Pasma Masłowskiego
13,0 km
Wola Kopcowa - Ciekoty Szklany Dom
9,60 km
Zalew Cedzyna - Opatów Rynek
81,8 km