Szlak przeznaczony jest w szczególności dla osób ceniących kontakt z naturą, ponieważ prowadzi terenami Lasów Starachowickich. Trasa przebiega obok dwóch rezerwatów: „Rosochacz” i „Skały pod Adamowem”. Pierwszy z nich chroni naturalne wielogatunkowe drzewostany o bogatej strukturze (brzoza, dąb, klon, osika, jodła, grab, wiąz i świerk). W rezerwacie „Rosochacz” można podziwiać dolnojurajskie skałki o wysokich walorach krajobrazowych i naukowych. Formacje skalne ciągną się wzdłuż zbocza dolinki około 1 km i osiągają wysokość do 6 m.
W rezerwacie przyrody nieożywionej „Skały pod Adamowem” oglądać można skałki zbudowane z piaskowców dolnotriasowych odznaczające się interesującymi kształtami w formie ambon, nisz czy okapów.
Oprócz wymienionych rezerwatów do atrakcji szlaku zaliczyć należy również pokopalnianą hałdę „Majówka” na terenie Starachowic, która jest świadectwem po założonej w 1836 r. kopalni (ze szczytu hałdy, roztacza się piękna panorama, m.in. na Święty Krzyż), przejście dawnym torowiskiem Starachowickiej Kolejki Wąskotorowej oraz dawną stację kolejową Lipie ze sprawną ręczną zwrotnicą. Na wybranych dłuższych odcinkach szlak prowadzi po drogach asfaltowych o charakterze publicznym.
Kilometraż wg. ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku
PKS Mirzec – Pokopalniana hałda „Majówka” 12,3 km – Stacja Starachowickiej Kolejki Wąskotorowej w Lipiu 15,5 km – Rezerwat „Rosochacz” 21,8 km – Leśniczówka Lubenia – Rezerwat „Skały pod Adamowem” 24,7 km – Przystanek MZK w Rudzie 29,6 km
Zarządca szlaku
Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach
pttk-prezes@o2.pl