Krasocin - Przedbórz

dystans (km) wysokość m n.p.m.
pieszy, żółty
37,8 km
11h
↗ 513 m
↘ 573 m
A Krasocin
B Przedbórz

Żółty szlak pieszy z Krasocina do Przedborza łączy dwa województwa: świętokrzyskie i łódzkie. Szlak poprowadzony został bardzo malowniczym terenem Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Przebiega głównie polnymi oraz leśnymi drogami.

Pierwszy odcinek szlaku z Krasocina do Oleszna jest bardzo widokowy. Szlak w kilku miejscach przekracza wzniesienia, z których rozpościera się rozległa panorama Przedborskiego Parku Krajobrazowego oraz Wzgórz Opoczyńskich i Łopuszańskich.

Szlak rozpoczyna się na przedmieściach Krasocina obok murowanego wiatraka typu holender. Został on wzniesiony w  1920 r. na planie koła o średnicy ponad 8 m z lokalnego kamienia łamanego. W latach 2019-2020 wiatrak przeszedł gruntowną modernizację. Obecnie w jego wnętrzu mieści się Krasockie Muzeum Chleba. Trasa w Olesznie przechodzi obok murowanej wczesnobarokowej świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny. W głównym ołtarzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem przeniesiony z Chotowa do miejscowego kościoła w 1680 r.

Wędrując szlakiem, warto zboczyć kilkaset metrów od głównej trasy, aby odwiedzić kamieniołom w Rogalowie. W wysokich ścianach wyrobiska nieczynnego obecnie kamieniołomu widoczne są utwory z okresu górnej jury.

Dalszy odcinek szlaku aż do Przedborza prowadzi w większości zwartymi kompleksami leśnymi Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze można podziwiać sosnowe lasy z domieszką buka, jodły, modrzewia, dębu i brzozy, z nierzadkimi okazami pomnikowych drzew. Po drodze szlak pokonuje też kilka wzniesień, z których chyba najbardziej znana jest Fajna Ryba o wysokości 347 m n.p.m. (najwyższe wzniesienie województwa łódzkiego), ze szczytu której roztacza się piękna panorama na wzniesienia Wzgórz Opoczyńskich i Łopuszańskich. U podnóża góry położona jest wieś Góry Suche, a nieco dalej wieś Góry Mokre.

Ze szlakiem związana jest ciekawostka dotycząca ostatniego króla z dynastii Piastów, czyli Kazimierza Wielkiego. Tereny Przedborskiego Parku Krajobrazowego porastała niegdyś puszcza, którą król upodobał sobie na polowania. Według kroniki Janka z Czarnkowa, podczas jednego z takich polowań na jelenie w 1370 r., król spadł z konia i zranił się w lewą nogę. Zdarzenie to doprowadziło do gorączki, a następnie śmierci władcy 5 listopada 1370 r.

Obecnie w położonej na szlaku wsi Żeleźnica znajduje się pomnik oraz tablica informacyjna, które upamiętniają to tragiczne wydarzenie. Obok pomnika znajduje się murowany kościół parafialny pw. św. Mikołaja z 1869–70 r. i drewniana organistówka z ok. 1900 r.

Szlak kończy się w Przedborzu obok przystanku PKS. W Przedborzu warto odwiedzić miejscowy kościół rozbudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego w I poł. XIV w. Do dziś z gotyckiej świątyni pozostała wieża i część murów. W XIV w. wzniesiono na polecenie króla zamek, który nie zachował się do obecnych czasów.

Przedbórz to również węzeł innych pieszych szlaków turystycznych prowadzących przez Przedborski Park Krajobrazowy oraz doskonały punkt wypadowy na spływy kajakowe płynącą nieopodal Pilicą.

Szlak rozpoczyna się w Krasocinie obok murowanego wiatraka holenderskiego, a kończy w Przedborzu obok przystanku PKS. Początek i koniec szlaku oznakowane zostały zgodnie z Instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK, tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku (żółty).

Kilometraż wg ważniejszych miejscowości i punktów na szlaku   

Wiatrak holenderski w Krasocinie – Kamieniołom w Rogalowie 3,1 km – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Olesznie 11,2 km Pomnik upamiętniający króla Kazimierza Wielkiego w Żeleźnicy 15,4 km (woj. łódzkie) – Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo” w Starej Wsi 22,6 km – Góra Kozłowa 23,7 km – Punkt widokowy na Fajnej Rybie 25,2 km – Brzostek 32,6 km – Przystanek PKS w Przedborzu 37,7 km

Zarządca szlaku

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego -
Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych
ul. Piotrkowska 106
97–310 Moszczenica
tel. 44 616 82 25
www.parkilodzkie.pl
npk@parkilodzkie.pl

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...