W błędzie jest ten, kto uważa, że muzeum przeznaczone jest tylko dla najmłodszych. Dorośli dowiedzą się tu wielu ciekawostek o lalkach, misiach czy modelach i i na pewno uśmiechną się na widok zabawek, które doskonale znają ze swojego dzieciństwa.
Dlaczego misie zostały najpopularniejszymi zabawkami i jakie przygody miał Dziedzio - miś, który przeżył Powstanie Warszawskie? Czy można bawić się kamiennymi klockami? Czy dzieciństwo w czasach PRL było smutne? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w Muzeum, które zajmuje obecnie historyczny budynek dawnych hal targowych.
Wędrując wokół dzieciństwa zwiedzisz 5 fascynujących światów zabawek. Zwiedzanie rozpoczniesz od wizyty w mieście zabawek. Najstarsze zabawki zamieszkały w wygodnych domkach. Tutaj zobaczysz między innymi najstarszy eksponat - lalkę z XVIII stulecia. Ekspozycja czasów PRL to miejsce, które łączy pokolenia. Dzieciaki dowiedzą się z niej, jak wyglądało dzieciństwo ich dziadków lub rodziców. Dorośli ponownie spotkają zabawki, którymi bawili się jako dzieci. Poznają też kulisy przemysłu zabawkarskiego czasów PRL. Na wystawie spotkamy też bohaterów polskiej animacji. Spotkamy tu znane z ekranów gwiazdy - zarówno te, które bawią od lat, jak i te, które cieszą się sławą od niedawna.
Czy wiesz, że modelarstwo to sztuka, którą pasjonowali się już starożytni Grecy? Wprawdzie na wystawie nie zobaczysz modeli powstałych przed naszą erą, jednak zaprezentowane w Muzeum makiety kolejek, modele statków, samochodów i samolotów zachwycą każdego, a zwłaszcza tych, którzy sami próbowali swoich sił w trudnej sztuce modelarstwa. Często okazuje się, że najlepsze są najprostsze rozwiązania. Dziecięca wyobraźnia nie ma granic, a doskonałą zabawę mogą zapewnić proste zabawki. Dowodem na to jest ekspozycja poświęcona zabawkom ludowym - prostym w swej konstrukcji mechanizmom, które wywołają uśmiech na twarzy dziecka w każdym wieku, nawet tego dorosłego.