Góry Świętokrzyskie… czy łańcuch górski, którego najwyższy szczyt znajduje się 614 metrów nad poziom morza może dać poczucie przestrzeni?
Czy podczas pieszej wycieczki doświadczysz tu widoków na rozległe doliny i dominujące nad nimi wzniesienia? Jeśli te pytania zaprzątają Twoją głowę, nie ma innego wyjścia - trzeba wyruszyć w drogę.
Dokąd? Możliwości jest wiele, a jedną z nich jest Barbarka, niewielkie wzgórze przy drodze między Michniowem a Wzdołem Rządowym. Stoi tu murowana kapliczka świętej Barbary - patronki górników. Nietrudno zatem zgadnąć, że swoją opiekunkę uhonorowali w ten sposób okoliczni mieszkańcy, którzy pracowali przy wydobyciu i przeróbce rudy żelaza. Z kapliczką związanych jest wiele legend i opowieści.
Najpopularniejsze z nich mówią o zakopanym pod nią skarbie. Kto pozostawił tu kosztowności? Jedni mówią, że powstańcy styczniowi, inni, że byli to bracia uciekający przed Szwedami, a nawet Tatarami. Czy legenda o skarbie jest prawdziwa? Tego pewnie się nie dowiemy. Skarbem z pewnością jest niezwykły widok, który rozpościera się spod wzniesienia z kapliczką. Jak na dłoni zobaczysz tu Pasmo Klonowskie, zza którego wyglądają Łysogóry z Łysicą - najwyższym wzniesieniem w całych Górach Świętokrzyskich.