Szewna, niewielka wieś w województwie świętokrzyskim, posiada długą historię, która znajduje swoje potwierdzenie w dziełach znanego XV-wiecznego historyka, Jana Długosza.
W księdze uposażeń diecezji krakowskiej pisze on, iż Szewna należała w XV stuleciu do biskupów krakowskich i posiadała drewniany kościółek wzniesiony ku czci świętego Mikołaja.
Wiadomo, że nową, murowaną świątynię wybudowano w 1652 roku. Już kilka lat później, bo w 1657 kościół złupiły i zniszczyły wojska szwedzkie. Niemal 100 lat później budowlę rozebrano, a materiał posłużył do budowy nowego domu bożego. Architektem nadzorującym prace był jezuita, Józef Karsznicki, którego dzieła znajdziesz w wielu miejscach ziemi sandomierskiej. Choć w XVIII stuleciu w Rzeczpospolitej na popularności zyskiwały klasyczne formy, świątynia w Szewnie bardzo silnie nawiązuje swym stylem do ulubionego przez tego architekta ducha późnego baroku.
W nieco przysadzistej fasadzie zachodniej dominują dwie wieże, między którymi znalazł się chór. Ciekawostką w bryle kościoła jest przypominająca trzecią wieżę ośmioboczna, wysoka kaplica umieszczona w miejscu prezbiterium.
Podczas spaceru wokół kościoła Twoją uwagę z pewnością przykuła mocno kontrastująca z barokową świątynią stalowa, ażurowa brama. Konstrukcja ta nie powstała pierwotnie dla kościoła w Szewnie, Wykonano ją w Zakładach Ostrowieckich na wystawę targową w Niżnym Nowogrodzie w latach 80. XX wieku. Na wystawie zaprezentowano ją jako neogotycki, przeszklony kiosk. Dziś, zwieńczona krzyżem, stanowi swoistą wizytówkę parafii św. Mikołaja.