Z dostępnych źródeł wiadomo, że Iłża miała swoją świątynię już w latach 20. XIV stulecia. Kościół, który dziś zwiedzisz, jest jednak młodszy - jego budowę rozpoczęto ponad 400 lat temu.
Najpierw powstało prezbiterium, które, choć późniejsze od pierwotnego, zachowuje w swoim kształcie formę gotycką. Znacznie różni się zatem od trzech naw świątyni, które z kolei reprezentują styl barokowy.
W bryle świątyni znacznie wyróżnia się kaplica, którą znajdziesz w południowej części kościoła. Ten element budowli wzniesiono w 1629 roku. Kaplica nosi wezwanie Świętego Krzyża, jednak zwyczajowo nazywa się ją kaplicą Szyszkowskich - od nazwiska fundatora, biskupa krakowskiego, Marcina Szyszkowskiego.
Twoją uwagę może przykuć też dzwonnica o dość nietypowym kształcie. Pierwotnie służyła ona za basztę miejską. W XVIII stuleciu przystosowano ją do nowej funkcji budując 2 ośmioboczne kondygnacje.
Zwiedzając wnętrze iłżeckiej fary, przyjrzyj się ciekawym dekoracjom sklepienia. Zdobienia wykonano w stiuku, czyli dość trudnej metodzie opartej na tworzeniu dekoracji w szlachetnej zaprawie tynkarskiej. Ołtarz główny to z kolei popis sztuki snycerskiej polegającej na dekoracyjnym rzeźbieniu w drewnie.