Zespół pałacowy Tarnowskich w Piotrkowicach

Mało który kierowca, który dziś mknię przebiegającą przez Piotrkowice drogą krajową zwraca uwagę na mur, za którym kryje się zarośnięte drzewami wzniesienie. Warto wiedzieć, że na jego szczycie znajdują się fragmenty bardzo interesującego zespołu parkowego.

Do powstania Tarnoskały przyczynił się najprawdopodobniej zły stan zdrowia syna Joachima Tarnowskiego, Stanisława. Chłopiec urodził się na zamku w pobliskiej Maleszowej. Położone na wyspie, wilgotne zamczysko nie było jednak dobrym mieszkaniem dla chorowitego chłopca.

Budowę “Tarnoskały”, jak potocznie nazywa się ten obiekt, rozpoczęto najprawdopodobniej w XVIII stuleciu. Warto wiedzieć, że projekt samej rezydencji był na polskie warunki dość unikalny. Zamiast jednego budynku pałacowego wzniesiono tu aż 4 pawilony (do naszych czasów zachowały się 3 z nich, które stoją harmonijnie wokół dziedzińca).

Dość romantyczna natomiast jest znajdująca się w głębi parku, wykuta w kamieniu ławeczka. Nazywana “ławeczką księżniczki”, chętnie odwiedzana jest przez zakochanych.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...