Można śmiało powiedzieć, że pałac w Czyżowie Szlacheckim to jeden z ciekawszych przykładów budowli barokowych w Polsce. To miejsce, które powinni jednak zobaczyć nie tylko miłośnicy historii architektury, lecz także fani mniej popularnych atrakcji w regionie.
Pałac wznosi się na dość wysokim, sztucznie usypanym wzgórzu. Miejscowa legenda głosi, że wzniesienie jest dziełem przymusowej pracy jeńców tatarskich. Czy tak było naprawdę? Tego pewnie nigdy się nie dowiemy. Wiemy jednak, że pałac powstał w miejscu zniszczonego podczas potopu szwedzkiego zamku.
W oczach historyków sztuki pałac stanowi doskonały przykład późnego baroku, silnie nawiązującego do nurtu czeskiego i austriackiego. Świadczy o tym bryła budynku, której kształty powodują naturalną grę światła i cienia na elewacji oraz bardzo bogata dekoracja rzeźbiarska.
Budynek zbudowano na planie prostokąta. W bryle wyróżniają się dwie baszty, które wyprzedzają jakby arkadowe podcienia dźwigające taras. Ciekawostką jest to, że budynek od frontu jest piętrowy, od tyłu zaś - parterowy. Ma to ścisły związek z ukształtowaniem terenu, na którym posadowiono budowlę.