To zadziwiające, że Czyżów - niewielka miejscowość zagubiona wśród świętokrzyskich pól i lessowych wąwozów - może poszczycić się niezwykłymi barokowymi zabytkami: pałacem oraz kościołem.
Tę drugą budowlę znajdziesz bez trudu na wzniesieniu dominującym nad miejscowością. Przed murem powita Cię figura św. Jana Nepomucena z XVIII stulecia. Na teren kościoła wejdziesz przez bramę, którą zdobią figury Chrystusa i apostołów - Piotra i Pawła.
Obecny wygląd świątyni nadał w XVIII wieku Jan Aleksander Czyżowski. Historia świątyń w Czyżowie sięga jednak kilka stuleci wstecz. Według lokalnych tradycji drewniana świątynia istniała tu już w XIV wieku. Kolejna powstała prawdopodobnie już w XV wieku. W następnym stuleciu zmieniona została na zbór ariański - tę funkcję pełniła do 1615 roku.
Barokowa budowla składa się z nawy głównej oraz węższego i niższego od niej prezbiterium. Do nawy przylegają kaplice. Nad dwuspadowym dachem góruje wysoka barokowa sygnaturka. Całości założenia dopełnia wysoka wieża dzwonnicy.
Wnętrze kościoła z pewnością nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem - tu również króluje barok. W ołtarzu głównym znajdziesz przedstawienie Wszystkich Świętych, a zatem patronów świątyni. Po bokach zobaczysz rzeźby przedstawiające Matkę Boską i św. Pawła.
Zwróć również uwagę na ołtarze boczne, a w południowej ścianie prezbiterium - na tablicę z portretem i herbem fundatora kościoła.