Kirkut w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ostrowiec Świętokrzyski
50°56'32"N 21°23'08"E (50.942435, 21.385709)

Ostrowiecki kirkut (czyli cmentarz żydowski) znajdziesz z łatwością w centrum Ostrowca Świętokrzyskiego. Ocalone od zapomnienia macewy to namacalna pamiątka po zamieszkującej miasto społeczności  żydowskiej.

Tradycja żydowska mówi, że pierwszy kirkut istniał tu już w XVII wieku i znajdował się przy drodze do Bałtowa. Wiadomo także, że w 1734 miejsce pochówku funkcjonowało już w obecnej lokalizacji.

Chowano tu Żydów nie tylko z Ostrowca Świętokrzyskiego, ale i z pobliskich miejscowości, także tych, które dziś stanowią dzielnice miasta (takich jak Denków czy Częstocice).

Burzliwe losy społeczności żydowskiej odcisnęły swoje piętno także na cmentarzu żydowskim. W czasie II wojny światowej został on zdewastowany, a niektóre nagrobki posłużyły jako materiał do utwardzania ulic.

Obecnie na terenie cmentarza znajdziesz lapidarium oraz ocalałe macewy. Jak stwierdził ich badacz, A. Penkalla "kamieniarzom żydowskim nie brakło wyobraźni. Nie ma bowiem dwóch takich samych obiektów. Każdy różni się detalem, formą symboliki czy też tekstem inskrypcji". Zbadane nagrobki pochodzą z XIX wieku i z okresu międzywojennego.

W 2018 roku odbudowano również ohel (czyli niewielki grobowiec) cadyka MeiraJechielaha-Lewi Halsztoka.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...