Kościół pw. św. Jacka Odrowąża w Leszczynach

Leszczyny 80, 26-008 Górno
50°52'22"N 20°45'15"E (50.872912, 20.754248)

Charakterystyczna, witająca Cię już z daleka wieża kościoła w Leszczynach sprawia, że jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń w krajobrazie Gór Świętokrzyskich.

Kościół wzniesiono w stylu późnego renesansu na początku XVII stulecia, kiedy to okoliczne tereny należały do klucza dóbr biskupów krakowskich.

Osoba patrona kościoła - święty Jacek Odrowąż - związana jest z miejscową legendą, która mówi, że ta wybitna postać z czasów średniowiecza miała przebywać w Leszczynach właśnie w miejscu, w którym dziś wznosi się świątynia.

Wizerunek Jacka Odrowąża widnieje na obrazie w ołtarzu głównym. Do świętego nawiązują współczesne malowidła prezentujące cuda, które miały wydarzyć się za jego sprawą. To właśnie jemu przypisuje się uratowanie kościoła i wsi od zniszczenia pod ostrzałem artyleryjskim podczas I wojny światowej. Gdy wierni modlili się o ocalenie świątyni, modlącym się i żołnierzom rosyjskim ukazała się postać dominikanina w białym habicie.

Warto wiedzieć, że na pobliskim cmentarzu, w niezachowanej do dziś mogile, spoczywają Józefa i Wincenty, rodzice Stefana Żeromskiego. Ojciec pisarza dzierżawił majątek w pobliskich Ciekotach należących do parafii w Leszczynach. Zwróć uwagę na zachowaną po rodzinie Żeromskich pamiątkę -  tablicę pamiątkową poświęconą Żeromskim, która wmurowana jest w przedsionku cmentarza. Jej fundatorką była córka pisarza, Monika.

A jeśli o leszczyńskim cmentarzu mowa - spoczywa tu również Salomea Skłodowska, babka noblistki - Marii Skłodowskiej-Curie.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...