Rekreacyjno-historyczno-przyrodnicza ścieżka rowerowa

dystans (km) wysokość m n.p.m.
rowerowy, niebieski
16,4 km
↗ 139 m
↘ 120 m
A Brzegi OSP
B Brzegi OSP

Szlak rowerowy oznakowany kolorem niebieskim, rozpoczyna się i kończy w miejscowości Brzegi. Nie jest oznakowany zgodnie z instrukcją znakowania szlaków PTTK i nie ma również wyraźnego początku ani końca szlaku. Prawdopodobnie jest to OSP w Brzegach (miała tam stać tablica z przebiegiem szlaku, której obecnie brak). W związku z tym, ze względu na duży parking najlepiej rozpocząć wycieczkę spod kościoła św. Mikołaja. Trasa prowadzi w blisko 60% drogami asfaltowymi charakteryzującymi się niskim natężeniem ruchu samochodowego a w pozostałej części dobrymi drogami szutrowymi i gruntowymi leśnymi.  Na trasę polecany jest rower turystyczny, grube opony nie są wymagane. Trasa charakteryzuje się dużymi  walorami przyrodniczymi. Prowadzi w pobliżu malowniczej rzeki Białej Nidy oraz przez obszary leśne. Dzięki kilkunastu tablicom informacyjnym Nadleśnictwa Jędrzejów można zapoznać się z funkcjami lasu oraz z jego florą i fauną.

Trasa rowerowa rozpoczyna się w Brzegach tuż obok kościoła św. Mikołaja wzniesionego w latach 1845-1862. W ołtarzu głównym świątyni znajduje się obraz w typie Matki Bożej Szkaplerznej z XVII w. Dalej szlak prowadzi do wsi Żerniki, w której na szczególną uwagę zasługują dwa tzw. krzyże pokutne prawdopodobnie z XIV w. Stawiane były w miejscu popełnienia zabójstwa przez skazanego po wypełnieniu przez niego trzech stopni kary. Krzyże pokutne związane były z tradycją prawa niemieckiego na terenach Królestwa Polskiego, które obowiązywało od XIII w.

W Żernikach znajduje się również przystanek szlaku kajakowego rzeki Nidy z Białą Nidą i Łososiną, a nieco dalej miejsce odpoczynku z wiatami, placem zabaw i boiskiem. Aby dotrzeć do tego miejsca należy na końcu wsi skręcić za kierunkowskazem do altany.

Stąd szlak prowadzi prosto do wsi Choiny. Tutaj również istnieje możliwość odpoczynku w pobliżu Białej Nidy (drogę wskaże kierunkowskaz do altany). Dalej trasa skręca na zachód i przez kilka kilometrów wiedzie drogą szutrową przez las. Znajduje się tu kilkanaście tablic informacyjnych dot. flory i fauny lasów. Przy Leśniczówce Bizoręda można odpocząć korzystając z wiaty. Kolejna taka okazja będzie przy końcu drogi szutrowej przed wjazdem do wsi Bizoręda, gdzie znajduje się kolejna z wiat.

Kolejnym niezwykle interesującym punktem na trasie jest młyn wodny, o którym pierwsze wzmianki pochodzą już z XV w. z zapisków Jana Długosza. Prowadzi do niego łącznik trasy rowerowej (jest kierunkowskaz) drogą gruntową leśną. Obecny młyn został zbudowany przez rodzinę Biegaj a w 1927 r. kupił go Piotr Kędracki. Młyn pozostawał własnością tej rodziny aż do 2006 r. Początkowo był napędzany kołem podsiębiernym. Potem zastosowano turbinę odporową, a następnie młyn napędzono silnikiem elektrycznym. W czasie II wojny światowej młynem zarządzał Henryk Miller "Lis", później dowódca II batalionu, który był jednym z organizatorów komórki zrzutów powietrznych w Jędrzejowskim Obwodzie AK. W młynie magazynowano broń oraz ekwipunek żołnierski. W chwili obecnej własność prywatna.

Stąd początkowo przez las a potem przez wieś Bizoręda wracamy drogą asfaltową do miejscowości Brzegi. Warto po drodze podziwiać rozległe krajobrazy okolicznych pól oraz dość dobrze widoczny na północy zamek w Chęcinach. Wycieczkę rowerową kończymy pod kościołem w Brzegach.

 

Kilometraż:

Brzegi (0,0km) - Żerniki (1,5 km) - Choiny (3,8 km) - Leśniczówka Bizoręda (5,5 km) - Bizoręda (10,0 km) - Młyn (10,8 km) - Bizoręda (12,3 km) - Brzegi (16,6 km)

 

Nawierzchnia:

Droga asfaltowa – 9,90 km/59,6 %

Droga szutrowa – 4,70 km/28,3 %

Droga gruntowa leśna - 2,0 km/12,1%

 

Administrator szlaku:

Stowarzyszenie "Brzegi nad Nidą", Stanisław Szlembarski

Urząd Gminy w Sobkowie, pl. Wolności 12, 28-305 Sobków

Tel. 41 387 10 37.

Na szlaku

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...